Koncert zespołu Kroke już niebawem

2021.06.08 13:45
Białostocki Ośrodek Kultury organizuje koncert zespołu Kroke. Odbędzie się on w ramach 80. rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku.
Koncert zespołu Kroke już niebawem
Fot: Materiały prasowe
Zespół Kroke

Kroke z języka jidysz oznacza po prostu Kraków. Zespół powstał w 1992 roku, założyła go trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną.

Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl.

Dawniej także muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.

Kroke współpracował z wieloma artystami, m.in. Nigelem Kennedym, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Tomaszem Grochotem, orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Anną Marią Jopek, Sławomirem Bernym, Urna Chahar-Tugchi, Zoharem Fresco czy Tomaszem Stańko.

Występował między innymi na scenach w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Rosji, Izraelu oraz Niemczech. W swojej muzyce artyści wykorzystują muzykę klezmerską, lecz nie obce są im również wpływy sefardyjskie, arabskie czy bałkańskie, które w połączeniu z autorskimi, natchnionymi improwizacjami tworzą muzykę o światowym charakterze i niepowtarzalnym stylu.

- Klezmerzy przede wszystkim improwizowali. Improwizacja w muzyce Kroke pojawia się od początku i jest do dziś jej najważniejszym elementem. Nasza improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać – wyjaśniają muzycy.

Koncert odbędzie się w sobotę (26.06), o godz. 17:00 sali Forum.

SZCZEGÓŁY I BILETY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39