Koncert zespołu Skalpel "Origins"

dodane dnia: 2022-11-14 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Koncert zespołu Skalpel "Origins"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2022-12-04
Skalpel zapowiadają nowy album! Płyta „Origins”, która ukazała się 4 listopada to inspirująca współczesna adaptacja różnych nurtów elektroniki oraz muzyki tanecznej milenijnego przełomu. Poprzedza ją znakomity singiel „Why Not Jungle” i towarzyszące mu video.

Po sukcesie krążka „Highlight” i singla „Escape” w remiksie Hani Rani, twórcy Skalpela – Marcin Cichy i Igor Pudło poczuli, że wypracowana przez nich formuła jazzu i elektroniki nadal budzi żywe emocje. Pewności siebie dodały im także doskonale przyjęte koncerty z żywym składem. „Origins” jest zatem albumem bardziej śmiałym i brzmieniowo różnorodnym. Skalpel, pozostając wiernymi swoim korzeniom, uciekają od rutyny, szukając międzygatunkowych połączeń. Na „Origins” znajdziemy zarówno jazz jak i drum’n’bass, downtempo i electro, triphop oraz balearic, breakbeat, hiphop, Krautrock.

Ton płycie nadaje pierwszy singiel „Why Not Jungle”: dźwięki pianina i kontrabasu, niczym z kultowego debiutu grupy, podpowiadają harmonię, jednak szybki drum’n’basowy beat zabiera nas na rytmiczny rollercoaster. Struktura muzycznej helisy Skalpela jest jednak niezmiernie bogata. „Momentum” , które również „siedzi” na mocnym basowym fundamencie to motoryczny i zarazem subtelny electrofunk- jazz, w którym słychać zarówno Alice Coltrane jak i Howie B, Hancocka i Floating Points. Echa Balearic i quasi-smyczkowe i pocięte wokale w „Prism”, przywołują ducha „Cafe Del Mar”. Cichy i Pudło wykorzystują głos jako instrument także w tropikalnie rozleniwionym, niemal halucynacyjnym „White Label”. Z kolei takie utwory jak „Drive Master” „Origin” czy „Form Master”, choć oparte na odmiennych rytmicznych wzorcach, kreują wielkomiejski mood spod znaku „Freezone” czy „Rebirth Of Cool”. „Roots Master” brzmi jakby Flanger spotkał się w studio z DJ Shadow’em, a „Past And Future” to niepokojący, nawiedzony jazzowy nokturn. Jednym z highlight’ów jest „Night” – podobnie jak „Momentum” pokazuje, że Skalpel doskonale odnajdują się w nowoczesności: repetycje niczym z minimal music, hancockowy electro-bas i syntetyczny daft-punkowy wokal tworzą niezwykle efektowny anturaż, nadal jednak zgodny z szeroko definicją „Skalpel sound”.

Skalpel napędza niezmiennie duch innowacji, zarazem jednak nie brakuje im pokory i świadomości własnych źródeł – stąd koncept i tytuł albumu. Marcin i Igor przypominają jednak, że oryginalna muzyka zawsze powstaje z wiarą, że sztuka nie zna granic i „wszystko jest możliwe.” Album „Origins” ukazał się nakładem NoPaper Records / !k7.

Skalpel od lat łączą inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Pierwsze dwa wydawnictwa duetu: „Skalpel” i „Konfusion” nagrane dla wytwórni Ninja Tune, zaowocowały znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez Pitchfork, The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie. Płyty z katalogu Ninja Tune zaliczane są dziś do klasyki jazztroniki, zaś kolejne „Transit”(2014) i „Highlight” (2020) to wyśmienita aktualizacja i modyfikacja unikalnego analogowo-cyfrowego brzmienia duetu. Ta ostatnia pozycja na świecie ukazała się we współpracy z kultową oficyną !K7 Records (m.in Tosca, Tricky). Towarzyszyło jej cyfrowe wydawnictwo z remiksami autorstwa Hani Rani, Catz’ n Dogz i Hatti Vatti. Albumy Skalpela trafiały na polską listę bestsellerów Olis (ostatni „Highlight” z 2020 na miejsce 13), zaś winylowe edycje wykupują kolekcjonerzy z najdalszych zakątków globu. W serwisach cyfrowych ich utwory mają miliony odsłuchów na całym świecie (w samym Spotify ponad 25 mln streamów). Laureaci takich nagród jak Paszport Polityki, Człowiek ze Złotym Uchem, Wrocławska Nagroda Artystyczna, wyróżnieni nominacjami do Fryderyka jak i BBC Gilles Peterson Award.

Niedziela (4.12), godz. 19:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie kina Forum od 1 grudnia 2022


Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Białostocki Ośrodek Kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

1473 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39