Koncerty, spacer, performance. "Nieobecna rodzina" w szkole Tarbut

2020.08.12 16:01
Białostoccy społecznicy oraz miejskie instytucje kultury 16 i 17 sierpnia zapraszają mieszkańców miasta na dwudniowe wydarzenie pn. "Nieobecna rodzina". Jest ono organizowane z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim.
Koncerty, spacer, performance. "Nieobecna rodzina" w szkole Tarbut
Fot: Galeria im. Sleńdzińskich/FB

Organizatorzy zapraszają mieszkańców do poznania bardzo ważnej polsko-żydowskiej historii Białegostoku. W programie znalazło się 10 wystaw, 10 spotkań z ciekawymi gośćmi z całej Polski, koncerty muzyki żydowskiej i performance.

Pierwszy dzień będzie w dużej części poświęcony niedocenianym bohaterom Białegostoku: Józefowi i Juliannie Bartoszkom. Jak mówi Tomasz Wiśniewski, inicjator sierpniowych uroczystości, jest to małżeństwo, które 27 czerwca 1941 roku z narażeniem życia uratowało z płonącej białostockiej Wielkiej Synagogi kilkunastu, a może kilkudziesięciu Żydów. W niedzielę (16.08) będzie można posłuchać rozmowy z ich wnuczką, Martą Wołkowycką.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Wydarzenie odbędzie się w budynku dawnej żydowskiej szkoły rzemieślniczej Tarbut przy ulicy Lipowej 41D. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Białegostoku. Przed II wojną światową mieściła się w tym budynku powszechna szkoła hebrajska, działająca w ramach sieci szkół prowadzonych przez organizację Tarbut, pozostającą pod wpływami ruchu syjonistycznego. W szkole prowadzono nauczanie w języku hebrajskim, propagowano też świecką kulturę hebrajską. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę (16.08) o godz. 16.00 i będzie kontynuowane w poniedziałek (17.08) od godz. 17.00. Szczegóły spotkania będą publikowane i uaktualniane na stronie Jewishbialystok.pl oraz na portalach i stronach FB partnerów przedsięwzięcia.

Wydarzeniem towarzyszącym jest spacer historyczny śladami białostockich Żydów, który odbędzie się w piątek (14.08). Początek o godz. 17.00 pod szkołą Tarbut, przy ul. Lipowej 41D. Przewodnicy z Klubu Przewodników Turystycznych PTTK w Białymstoku zabiorą uczestników spaceru do historycznych miejsc naszego miasta, m.in. do Parku Centralnego (cmentarz rabinacki), na ul. Piękną (synagoga), ul. Młynową (Chanajki), ul. Piękną (synagoga Piaskower). Spacer zakończy się o godz. 19.00 przy pomniku Synagogi Wielkiej.

Organizatorami "Nieobecnej rodziny" jest Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury. Na wszystkie wydarzenia będzie wstęp wolny.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
917 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39