Koniec parkowania na chodnikach?

2018.12.03 14:28
Do sejmu trafił projekt nowelizacji kodeksu drogowego wprowadzający zakaz parkowania na chodnikach i to pod groźbą odholowania.
Koniec parkowania na chodnikach?
Fot: MN

Warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze razem razem przygotowało propozycję zmian w kodeksie ruchu drogowego, który usuwa możliwość parkowania na chodniku samochodów osobowych. Obecnie można to robić przy zachowaniu 1,5 metra miejsca dla pieszych. Według autorów projektu, kierowcy rzadko stosują się do wspomnianego zastrzeżenia.

Gdyby nowe prawo miałoby zostać wprowadzone, auto, które zostanie zaparkowane na chodniku, miałoby zostać odholowane. Wystarczy, że stanie w niedozwolonym miejscu. Dzisiaj takie ryzyko istnieje, jeśli spełniony zostanie jeszcze warunek utrudniania ruchu i zagrażania bezpieczeństwu.

Projekt trafił do sejmowej komisji ds. petycji. Czeka również na opinię Ministerstwa Infrastruktury. Jednym z "przeciw" jest to, że projekt zakłada wyodrębnianie specjalnych zatok do parkowania, ale wyklucza projektowanie ich na chodnikach, co pociągnie sobą spore wydatki dla miast, bo będzie trzeba modernizować ulice, żeby stworzyć nowe parkingi.

Przypomnijmy, że w połowie tego roku parlament przyjął ustawę, która pozwala w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców wprowadzać w ścisłym centrum płatne parkingi, które będą kosztować nawet 9,45 zł za pierwszą godzinę. Chodzi o ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, która miała zachęcić prywatnych inwestorów do dokładania się do publicznych inwestycji, np. do budowy parkingów. Ceny miałyby być wyższe, po to żeby łatwiej było dla nich o zysk.

Przepisy jednak nie są obligatoryjne i na razie w Białymstoku na takich ruch się nie zdecydowano. Nie wiadomo jednak, czy z czasem, np. żeby budować nowe parkingi, kiedy już nie będzie można stawać na chodnikach, władze miasta nie wprowadzą droższej strefy w centrum.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1636 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39