Koniec procesu ws. wypadku pod Jeżewem

2014.10.27 00:00
Przed białostockim sądem rejonowym zakończył się proces ws. wypadku autokaru z licealistami pod Jeżewem. W zderzeniu z lawetą zginęło wtedy trzynaście osób, w większości nastolatków. Niestety to nie koniec sprawy.
Koniec procesu ws. wypadku pod Jeżewem
Fot: Archiwum

Prokurator zażądał kar dwóch i trzech lat więzienia dla oskarżonych właścicieli biura podróży, którzy zorganizowali wyjazd. Dodatkowo Janina i Romuald Z. przez 5 lat nie mogliby prowadzić działalności gospodarczej związanej z turystyką i zapłacić grzywnę w wysokości 90 tys. zł.

Do tragicznego wypadku doszło we wrześniu 2005 roku. Pod Jeżewem autokar wiozący białostockich licealistów na pielgrzymkę do Częstochowy zderzył się wtedy z ciężarową lawetą. W wypadku zginęło 10 uczniów, dwaj kierowcy autokaru oraz kierowca lawety.

Na ławie oskarżonych zasiedli właściciele biura turystycznego, które organizowało wycieczkę. Prokuratura zarzuciła im nieprawidłowości dotyczące rozliczania czasu pracy kierowców, ale i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy drogowej przez dopuszczenie do pracy kierowcy, który z powodów zdrowotnych nie powinien mieć takich uprawnień. W trakcie procesu wyszło bowiem, że zarówno kierowca autokaru, jak i jego zmiennik, byli chorzy. Jeden miał padaczkę, drugi cukrzycę. Sąd stara się wyjaśnić dokładne okoliczności i przyczyny wypadku.

Przypomnijmy, że pierwszy z procesów w sprawie wypadku pod Jeżewem zakończył się w 2009 roku. Wtedy prawomocny wyrok usłyszała m.in. lekarka, która wydała pozwolenie na pracę choremu kierowcy. Kobieta tłumaczyła, że mężczyzna ukrywał swoją epilepsję. Lekarka usłyszała wyrok więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary. Nie może także wykonywać dalej swojego zawodu.

Wyrok sąd ogłosi w przyszłym tygodniu.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39