Koniec to początek. Maturzyści dzisiaj odbiorą świadectwa, ale o wakacjach nie mogą myśleć

2017.04.28 07:53
We wszystkich szkołach średnich w piątek dojdzie do uroczystego zakończenia roku ostatnich klas. Przed nimi jednak jeden z najważniejszych egzaminów w życiu - matura.
Koniec to początek. Maturzyści dzisiaj odbiorą świadectwa, ale o wakacjach nie mogą myśleć
Fot: pixabay.com

Ostatnie klasy szkół średnich, wcześniej niż reszta uczniów, kończą rok szkolny. To już w piątek (28 kwietnia) odbiorą oni świadectwa. Nie zabraknie pewnie momentów wzruszenia podczas pożegnań wieńczących okres 3 lub 4 lat spędzonych w murach danej szkoły.

Nie znaczy to jednak, że absolwenci będą mogli cieszyć się już w pełni z nadchodzącej majówki lub po prostu wakacji. W następny czwartek (4 maja) wrócą bowiem w szkolne ławy, aby napisać pierwszy z kilku egzaminów, czyli po prostu przystąpią do matury.

Zapewne więc większości z nich najbliższe dni upłynął na przypominaniu sobie "Lalki" Bolesława Prusa, równań funkcji czy słówek i idiomów z języka angielskiego. Kolejność nie jest przypadkowa, ponieważ tradycyjnie już na pierwszy ogień w maturalnym maratonie pójdzie język polski, którego część podstawową (4 maja o godz. 9.00) napiszą maturzyści w całej Polsce. O godz. 14.00 tego samego dnia odbędzie się egzamin rozszerzony z języka ojczystego, do którego podejdą już tylko ci, którzy się na to zdecydowali.

Jeszcze przed następnym weekendem (piątek - 5 maja) abiturienci zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym (o godz. 9.00) lub wiedzą o tańcu (o godz. 14.00) - ten pierwszy egzamin również jest obowiązkowy dla wszystkich.

Matury pisemne potrwają do 24 maja, a równocześnie będą przeprowadzane także egzaminy ustne, które zakończą się 2 dni później. Niektórzy z maturzystów odbierających świadectwo na wakacje będą musieli jeszcze trochę poczekać, szczególnie że wyniki poznają dopiero 30 czerwca.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1653 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39