Konkurs plastyczny "Mój pamiętnik"

dodane dnia: 2023-04-05 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Konkurs plastyczny "Mój pamiętnik"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-04-12 - 2023-06-12
Konkurs plastyczny "Mój pamiętnik" odbywa się co dwa lata, nieprzerwanie od 1994 roku. Ideą konkursu jest nawiązanie do serii obrazów Ludomira Sleńdzińskiego pod tą samą nazwą. Malarz stworzył cykl 18-stu dwustronicowych plansz, na których – niczym na kartkach pamiętnika – utrwalił najważniejsze wydarzenia z własnej przeszłości. Każdy obraz to określony okres życia artysty i składa się z kilku miniaturowych scen przedstawiających m.in. spotkane osoby czy odwiedzane miejsca.

Inspiracją każdej kolejnej edycji konkursu plastycznego jest kolejna plansza malarskiego pamiętnika. Tym razem stało się nim malarstwo monumentalne Ludomira Sleńdzińskiego. To równie ważny, obok malarstwa sztalugowego, rozdział w jego artystycznym życiu. Sleńdziński obejmował katedrę malarstwa monumentalnego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a wśród jego realizacji z zakresu sztuki monumentalnej możemy wymienić m.in. dekoracje wnętrz budynków użyteczności publicznej w Wilnie, czy też plafon w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Niektóre z jego ciekawych pomysłów wnętrzarskich pozostały jedynie w fazie projektu, jak np. malowidła ścienne w sali obrad Sejmu.

Malarstwo monumentalne to nic innego jak współczesny mural, czyli sztuka ściśle związana z architekturą, mająca za zadanie dekorowanie budynków lub ich wnętrz. Dlatego uczestnikom konkursu proponujemy w tym roku realizację własnego pomysłu na ścianę. Może to być wykonanie projektu elewacji zewnętrznej lub dekoracji ściany we wnętrzu. Najważniejsze by prace dotyczyły obiektów publicznych, które naprawdę istnieją i którym przydałaby się, ze względów estetycznych, zmiana wizerunku.

DLA KOGO: Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat z całego kraju oraz środowisk polonijnych na Litwie i Białorusi, a także do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz innych placówek wsparcia dla osób niepełnosprawnych (bez ograniczeń wiekowych).

TEMAT: Temat muralu jest dowolny (może być związany z funkcją budynku, może nieść jakieś przesłanie lub być po prostu elementem dekoracyjnym).

TECHNIKA: Technika pracy jest dowolna (także grafika komputerowa, z wyłączeniem technik przestrzennych).

TERMIN: Konkurs trwa do 12 czerwca 2023 roku. Prace należy dostarczyć osobiście lub nadesłać na adres Galerii: Rynek Kościuszki 4, 15-421 Białystok.

SZCZEGÓŁY: Regulamin konkursu i dodatkowe informacje na stronie internetowej Galerii: https://www.galeriaslendzinskich.pl/ w zakładce Edukacja/ Konkurs Plastyczny.
Miejsce imprezy
Rynek Kościuszki 4
15-426 Białystok

419 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39