"Kopia życia", czyli nowoczesna kapsuła czasu. Przyszłe pokolenia otworzą ją za 100 lat

2020.11.09 07:42
W Siemiatyczach powstanie innowacyjna kapsuła czasu, w której zostaną umieszczone pliki cyfrowe. Dzięki temu osoby z przyszłości będą mogły zobaczyć, jak ludzie żyli w Siemiatyczach w XXI w. Kapsuła ma być w formie pomnika, co stanowi również atrakcję turystyczną.
"Kopia życia", czyli nowoczesna kapsuła czasu. Przyszłe pokolenia otworzą ją za 100 lat
Fot: UM Siemiatycze
Wizualizacja

Kopia życia

W Siemiatyczach powstanie kapsuła czasu pod nazwą "Kopia życia". Będzie to cyfrowy zapis upamiętniający mieszkańców Siemiatycz w kształcie sześcianu o wymiarach 3 na 3 metry.

Dane zostaną zarchiwizowane na specjalnych nośnikach, a następnie umieszczone w sarkofagu w formie pomnika, pełniącego również atrakcję turystyczną.

- Poinformujemy mieszkańców, kiedy będzie można przysyłać do nas zdjęcia i dokumenty. Dane zostaną umieszczone na wręcz niezniszczalnych nośnikach. To nowy rodzaj płyt, wykonanych z kamienia. Do kapsuły trafi również sprzęt, dzięki któremu za sto lat będzie można odtworzyć materiał - informuje Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz.

Cyfrowy sarkofag dla przyszłych pokoleń

W kapsule czasu umieszcza się różne przedmioty lub informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń. Niektóre z nich są ukrywane, a niektóre stawiane w miejscach publicznych z sugerowaną datą otwarcia. Dzięki temu za 100 czy 200 lat osoby będą mogły zobaczyć, jak wyglądała przeszłość.

Siemiatycka "Kopia życia" będzie zawierać cyfrowe dane osób prywatnych, firm czy instytucji, zapisane na poliwęglanowych nośnikach optycznych z mineralną granitową warstwą zapisu. Archiwum będzie całkowicie bezpieczne oraz nie potrzebuje podłączenia do internetu. Producent zapewnia ponad 1000-letnią żywotność nośników.

Wybrane przedmioty zostaną zamknięte w ogniotrwałym sejfie i zabezpieczone warstwą betonu wzmocnioną polimerami. Umieszczone w nim rzeczy nie mogą emitować promieniowania, ani zawierać aktywnych substancji chemicznych lub biologicznych. Każdy zainteresowany mieszkaniec Podlasia będzie mógł bezpłatnie zostawić tam materiały.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1223 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39