Kość niezgody zakopana. Jest pozwolenie na budowę kaplicy cmentarnej

2024.06.21 08:04
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk wyraził zgodę na budowę prawosławnej kaplicy cmentarnej na cmentarzu w Michałowie. Sprawa nabrała tempa po zgłoszeniu problemu do Ministerstwa Kultury. Chodziło o umieszczenie na kaplicy symboli religijnych takich jak kopuła z prawosławnym krzyżem.
Kość niezgody zakopana. Jest pozwolenie na budowę kaplicy cmentarnej
Fot: WUOZ

Podlaski Konserwator Zabytków Adam Musiuk zmienił decyzję poprzedniczki i zezwolił na postawienie prawosławnej kaplicy na zabytkowym cmentarzu w Michałowie. Poprzedni konserwator zabytków - Małgorzata Dajnowicz zezwoliła na budowę kaplicy, ale bez symboli religijnych. Swoją decyzję motywowała m.in. tym, że wcześniej zabytkowy cmentarz należał do parafii ewangelicko-augsburskiej.

Dawny cmentarz ewangelicki obecnie należy do parafii prawosławnej i jest częścią cmentarza prawosławnego. Proboszcz parafii prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Michałowie planował budowę kaplicy, ale nie otrzymał na to stosownego zezwolenia ze strony ówczesnych władz urzędu ochrony zabytków w Białymstoku.

- Problemem było to, że co prawda mogłaby tam powstać świątynia, ale bez oznak, wiary, bez prawosławnego krzyża, bez kopuł. Z mego punktu widzenia, jak myślę, dla każdego mieszkańca Podlasia jest to rzecz niedopuszczalna - powiedział Adam Musiuk. I dodawał:

- Stwierdziliśmy, że po odsunięciu lokalizacji kaplicy, tak by podczas budowy na pewno nie doszło do naruszenia szczątków, na cmentarzu może powstać obiekt wyposażony w cerkiewne kopuły i krzyż. Poprzednia decyzja Konserwatora Zabytków w tej sprawie była niezrozumiała.

Nowy projekt kaplicy został zatwierdzony z uwzględnieniem zmiany lokalizacji, co pozwoliło uniknąć naruszenia dawnych pochówków z czasów funkcjonowania ewangelickiej nekropolii. Proboszcz prawosławnej parafii w Michałowie ks. Jan Jaroszuk podkreśla, że historia tego miejsca jest szanowana. Na cmentarzu ustawiono specjalną tablicę, informującą o wcześniejszych pochówkach. Stale pielęgnowany jest także nagrobek jednego z pastorów.

Prace budowalne mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1177 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39