Kościoły pustoszeją. Liczba wiernych na mszach spadła

2014.07.22 00:00
Według najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego obserwuje się spadek liczby ludzi przychodzących na niedzielne msze święte. W 2013 r. na Eucharystię uczęszczało nieco powyżej 39% wiernych w całej Polsce.
Kościoły pustoszeją. Liczba wiernych na mszach spadła
Fot: Adrian Petelski

Coraz mniej osób pojawia się w kościołach, pomimo tego, że są zadeklarowanymi katolikami. Roczny spadek sięga około jednego procenta. Najwyższą liczbą wiernych podczas niedzielnych mszy świętych cieszy się diecezja tarnowska – wskaźnik wyniósł aż 69% parafian. Najmniejszy procent – zaledwie 24,3 – odnotowano w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Białostocka wspólnota znajduje się pośrodku – 43,2% katolików przychodzi na cotygodniowe nabożeństwa.

Liczba uczęszczających regularnie na niedzielne msze obniżyła się o 2 miliony osób w ciągu ostatnich 10 lat.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego jako powód spadku liczby wiernych wskazuje zmianę sposobu spędzania świętego dnia. Ważniejszą rolę odgrywają spotkania rodzinne, towarzyskie czy nawet spacery po galeriach handlowych. W czasach wzmożonej konsumpcji takie spędzanie wolnego czasu wydaje się być atrakcyjniejsze od Eucharystii. Świadczą o tym także godziny, w których pojawiają się ludzie w kościołach. Coraz częściej wybierają oni godziny wieczorne, co oznacza, że dzień rezerwowany jest na inne przyjemności.

Mimo pustoszejących kościołów, w Polsce rośnie procent wiernych przystępujących do komunii świętej. W 2013 r. komunię przyjmowało nieco ponad 16% uczestniczących we mszach. Natomiast w samej archidiecezji białostockiej liczba osób korzystających z tego sakramentu spadła - z 19,6% do 19,3%.

Katarzyna Kazimierska
24@bialystokonline.pl

1438 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39