Kozacy ścięli mu głowę. W niedzielę uroczystości pogrzebowe

2020.08.08 16:06
W niedzielę (9.08) w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Narewce odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Mackiewicza, który 100 lat temu został zamordowany przez bolszewików.
Kozacy ścięli mu głowę. W niedzielę uroczystości pogrzebowe
Fot: Instytut Pamięci Narodowej

Po 100 latach sołtys miejscowości Masiewo doczeka się godnego pochówku. Uroczystości będą miały charakter państwowy. Patronatem objął je Wojewoda Podlaski Bohdan Józef Paszkowski. Asystę wojskową wystawi 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, a Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował wiceprezes prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Historia, która mrozi krew w żyłach

Ur. 4 września 1867 r. Jan Mackiewicz pochodził z rodziny, która doświadczyła w swojej historii kolejnych prześladowań katolików rytu wschodniego i łacińskiego. Heroizm Mackiewiczów w tym okresie wpisał się symbolicznie w tradycję lokalnego Kościoła i był powodem zawiści osób, które, ulegając represjom, zmieniły swoje wyznanie. W 1919 r. - kiedy teren Puszczy Białowieskiej został włączony do Rzeczypospolitej - administracja państwowa wyróżniała ludzi, którzy swoje przywiązanie do polskości potrafili pielęgnować w okresie zaborów. Wybór Jana Mackiewicza na sołtysa miejscowości Masiewo był konsekwencją zaufania, na jakie swoją postawą w trudnych czasach zasłużył. Niestety aktywność komunistów i niechęć do Rzeczypospolitej spowodowały, że pojawienie się w okolicy wojsk bolszewickich w sierpniu 1920 r. wykorzystywano do załatwiania porachunków. Przykładem takiego działania są okoliczności śmierci Jana Mackiewicza.

"8 sierpnia 1920 r. pod dom Jana Mackiewicza, znajdującego się w środku Masiewa Starego, podjechało na ko­niach dwóch kozaków. Kazali mu wyjść z domu. Nie pozwolili nałożyć czapki, mówiąc, że tam, gdzie jadą, dostanie inną. Ścięli mu głowę szablą w lesie. Zabra­li konia. Egzekucja została dokonana w miejscu, gdzie obecnie znajduje się niewielki parking, a wjazd do puszczy przegrodzony jest drewnianym szlaba­nem" - czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Ponowny pochówek już w niedzielę

Jan Mackiewicz pochowany został potajemnie i w pośpiechu na starym ewangelickim cmentarzu w Puszczy Białowieskiej, gdzie pierwotnie jego mogiła nie była w jakikolwiek sposób oznaczona. Dopiero po kilku latach córka Mackiewicza zleciła wyrycie na grobie odpowiedniej inskrypcji.

Szczątki Jana Mackiewicza zostały ekshumowane przez IPN w 2019 r. Teraz zostaną one złożone na cmentarzu parafialnym w Narewce. Wystawienie trumny nastąpi w niedzielę o godz. 13.00, natomiast msza święta w obrządku rzymsko-katolickim rozpocznie się o godz. 14.00.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1268 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39