Kręć kilometry dla Białegostoku. Mamy szansę zostać Rowerową Stolicą Polski

2023.06.02 17:05
Już po raz 5. miasto Białystok dołączyło do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, organizowanej przez Bydgoszcz. Z kolei w poniedziałek (5.06) czerwca odbędzie się wydarzenie pod hasłem "Dbam o rower" przed Centrum Aktywności Społecznej.
Kręć kilometry dla Białegostoku. Mamy szansę zostać Rowerową Stolicą Polski
Fot: Malwina Witkowska

W pierwszej edycji konkursu (w 2019 r.) do Białegostoku trafiły dwa rowery za I miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej w kategorii mężczyzn. Rower otrzymał pan Jarosław, który przejechał niemal 5205 km. Drugi rower za II miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej w kategorii kobiet otrzymała pani Elżbieta, która przejechała ponad 2260 km.

W ubiegłym roku Białystok zajął 3. miejsce wśród miast powyżej 200 tys. mieszkańców, a w ogólnej klasyfikacji 47. miejsce. Puchar trafił do Białej Podlaskiej.

Oczywiście, rywalizacja to nie tylko tytuł i puchar dla najlepszego miasta, to również nowe stacje naprawy rowerów dla najlepszych trzech miast oraz wyróżnienia indywidualne. Dla rowerzystów kręcących kilometry dla Białegostoku Miasto przewidziało nagrody w postaci voucherów do sieci sklepów sportowych.

- Udział w rowerowych zmaganiach jest bardzo prosty. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację "Aktywne Miasta" i wybrać Białystok jako miasto, dla którego będą zbierane kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego uczestnik przebywający poza granicami kraju może również przystąpić do rywalizacji na rzecz wybranego miasta i tworzyć wspólnie niezapomniane, sportowe emocje - poinformowała Kamila Bogacewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W konkurencji będzie liczył się każdy kilometr przejechany od 1 do 30 czerwca. Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny. W tym roku do akcji zgłosiło się ponad 60 miast oraz ponad 80 gmin, poza Białymstokiem i Bydgoszczą to także m.in. Poznań, Zielona Góra, Płock, Toruń, Suwałki i Koszalin.

W poniedziałek w godz. 14.00-18.00 zaplanowano wydarzenie pod hasłem "Dbam o rower". Na parkingu przed budynkiem Centrum Aktywności Społecznej zostanie rozstawiony namiot, w którym zorganizowany zostanie bezpłatny punkt przeglądu rowerów (podstawowy przegląd rowerów, regulacja hamulców i przerzutek, smarowanie łańcucha, regulacja kierownicy, pompowanie kół). Do współpracy zaproszono Straż Miejską, która przeprowadzi akcje profilaktyczno-edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (nie będą znakowane rowery).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1500 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39