Krótka historia polskiego kina II: "Ręce do góry"

dodane dnia: 2024-03-29 przez: Dali01
Krótka historia polskiego kina II: "Ręce do góry"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-04-16
Organizatorzy zapraszają na seans filmu "Ręce do góry" w ramach Krótkiej historia polskiego kina II.

Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1981), Wyróżnienie Specjalne na MFF w Barcelonie (1981)!

Prolog w kolorze wprowadza w okoliczności realizacji oryginalnego filmu „Ręce do góry”. Po trylogii z Andrzejem Leszczycem reżyser zdecydował się uczynić go jednym z bohaterów, którzy spotykają się po latach na balu absolwentów akademii medycznej. Ich pseudonimy: Zastawa, Opel Rekord, Alfa i Romeo, Wartburg sygnalizują status materialny i korzyści czerpane z małej stabilizacji lat 60. Próbą dla ich charakterów okazała się afera z okresu studiów, kiedy w czynie społecznym przygotowali wielkoformatowy portret Stalina, przez przypadek z podwójną parą oczu.

Zasadnicza część filmu – czarno-biała opowieść o przyjaciołach – powstała w 1967 roku, ale została zatrzymana przez cenzurę. W wyniku rozmów z urzędnikami Skolimowski podjął decyzję o emigracji. Powrócił do tego filmu, na zaproszenie władz kinematografii w okresie solidarnościowej odwilży i w 1981 roku dokręcił kolorowy prolog, w którym wyjaśnia swoją ówczesną sytuację i obecną kondycję. Ilustruje go zdjęciami z planu filmu „Fałszerstwo” (1981) Volkera Schlondorffa, w którym wystąpił jako aktor w roli fotoreportera w zrujnowanym wojną Bejrucie. Ponadto zdjęciami z Londynu, m.in. marszów poparcia dla Solidarności. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Komeda. Natomiast w prologu wykorzystano fragment “Kosmogonii” Krzysztofa Pendereckiego. Eseistyczne walory prologu budują też cytaty ze współczesnego polskiego malarstwa: Edwarda Dwurnika, Teresy Pągowskiej i Zdzisława Beksińskiego.

Bilety: 20 zł – normalny w kasie i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/, 18 zł – specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) w kasie kina i online

Start o godz. 18:30.
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok
Imprezy

1394 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39