Krótka historia polskiego kina: "Popiół i diament"

dodane dnia: 2023-01-24 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Krótka historia polskiego kina: "Popiół i diament"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-02-06
W 2023 roku, razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na nowy filmowy cykl "Krótka historia polskiego kina".

Pierwszym filmem, jaki zostanie zaprezentowany, będzie filmowe dzieło Andrzeja Wajdy z 1958 roku.

Krótka historia polskiego kina: POPIÓŁ I DIAMENT
6 lutego, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5


Bilety: 18 zł – w kasie kina, 16 zł – online: bilety.bok.bialystok.pl
Film z angielskimi napisami.

Popiół i diament
Polska 1958, 97′
reż. Andrzej Wajda
obsada: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Adam Pawlikowski, Bogumił Kobiela, Jan Ciecierski, Wacław Zastrzeżyński


wiek: 12+

Maciek Chełmicki, młody akowiec otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej. W tym samym czasie poznaje Krystynę, barmankę w hotelu. Rozdarty między poczuciem obowiązku a rodzącym się uczuciem będzie musiał dokonać wyboru. Tej nocy trwa bankiet z okazji zwycięstwa. Poranek okaże się dla bohatera tragiczny w skutkach.

Film Andrzeja Wajdy zapisał się w historii polskiej kultury i światowego kina jako film ikoniczny dla Szkoły Polskiej oraz symbol narodowej kinematografii. Mimo że był adaptacją popieranej przez władze Polski Ludowej powieści Jerzego Andrzejewskiego „Zaraz po wojnie" (1947), nie realizował zamówienia władzy, gdyż przeniósł uwagę i sympatię widzów ze starego komunistycznego działacza na młodego akowca, podkreślając tragizm jego losu. Co więcej, zupełnie porzucił estetykę socrealizmu na rzecz nowej estetyki obrazu, gry aktorskiej, niejednoznacznej oceny moralnej.

Uznany za najlepszy film polski 1958 roku przez redakcję czasopisma „Film", zdobył szereg nagród za granicą: m.in. FIPRESCI w Wenecji (1959), nagrodę Kanadyjskiej Federacji Stowarzyszeń Filmowych w Vancouver, nagrody krytyki filmowej w Niemczech Zachodnich i w Czechosłowacji. Reżyser powrócił do bohaterów filmu po 35 latach w filmie „Pierścionek z orłem w koronie" wg powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Zrekonstruował słynną scenę z lampkami spirytusu z udziałem aktorów młodego pokolenia, którym przyglądają się bohaterowie „Pierścionka...". Film zajął 7 miejsce wśród najciekawszych filmów polskich XX wieku w ankiecie „Polityki" w 1999.

802 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39