Krwawi farmerzy atakują! Ten film długo zapamiętacie

2023.06.12 17:06
Kolejna perełka kina klasy B czeka na swoją kolej w BOK-owskim cyklu "Najlepsze z Najgorszych". Tym razem białostocką Famą zawładną krwawi farmerzy.
Krwawi farmerzy atakują! Ten film długo zapamiętacie
Fot: BOK

"Budżet wynosił 24 tys. dolarów, a członkowie ekipy gażę wypłacaną mieli w... piwach. To już powinno dać wyobrażenie o skali produkcji "Inwazji krwawych farmerów", supertaniego i superprzaśnego horroru folkowego z 1972 roku" - zachęca na swoim blogu gornaoglada.pl Marta Górna, miłośniczka kina klasy B.

Jak przystało na porządny niskobudżetowy film, litry sztucznej krwi leją się w nim wartko a aktorstwo od oscarowego odbiega daleko. Zdjęcia powstawały przez sześć dni, a grającym w horrorze Ericksonowi i Kennedy'emu Richardom tak opornie szła nauka swoich kwestii, że musieli odczytywać je przed kamerą z kartek. Wszyscy grają tu od niechcenia, a sceny śmierci bywają wręcz karykaturalne.

Fabuła filmu kręci się wokół farmerów-druidów mordujących w imieniu pewnej bogini. Choć oryginalny plakat promował "Inwazję krwawych farmerów" sceną, w której na cmentarzu, przy księżycu w pełni, odziany w ogrodniczki, wykrzywiony złowieszczo mężczyzna wbijał widły w jedną ze swoich ofiar, to takiej w filmie nie ma. Jest za to sporo morderstw w lesie, są pasiasta kanapa, szef druidów ze złotym gangsterskim łańcuchem na szyi i scena pod prysznicem, która niezdarnie nawiązuje do "Psychozy".

"Inwazję krwawych farmerów" wyreżyserował Ed Adlum. On też napisał wspólnie z Edem Kelleherem scenariusz i zagrał rolę mężczyzny zamordowanego pod wspomnianym prysznicem. Co ciekawe, przy filmie pracował – jeszcze jako nieopierzony asystent operatora – sam Frederick Elmes, zdobywca dwóch nagród Emmy, stały współpracownik Jima Jarmuscha, autor zdjęć do "Głowy do wycierania" Davida Lyncha.

"Inwazja krwawych farmerów" to jazda bez trzymanki. Od 50 lat jej twórcy zbierają plony trzech szalonych weekendów, podczas których powstało – jak pisał serwis "Horror News" – "przypadkowe arcydzieło". Będzie można zobaczyć je w kolejnym seansie z cyklu "Najlepsze z Najgorszych" w klubie Fama. Start w najbliższy czwartek (15.06) o godz. 20.30.

Możecie u nas wygrać wejściówki na "Inwazję krwawych farmerów": KONKURS

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

669 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39