Kto i gdzie publikuje fake-newsy? Sprawdźcie!

2023.02.07 11:51
Szybki i łatwy dostęp do wszelkich informacji to ogromny atut XXI w., ale też zagrożenie. Największe to oczywiście powszechnie tworzone fake-newsy.
Kto i gdzie publikuje fake-newsy? Sprawdźcie!
Fot: Pixabay

Fińska walka z fałszywymi informacjami zaczęła się w 2015 r., kiedy znacznie podniósł się poziom tzw. trollingu. Dziś Finlandia jest światowym liderem jeśli chodzi o naukę krytycznego myślenia wśród uczniów - taka umiejętność jest w szkolnej podstawie programowej. Jednocześnie skandynawski kraj jest jednym z tych, w którym media cieszą się największym zaufaniem społecznym.

Media, a nie niesprawdzone facebookowe posty czy komentarze pisane pod podejrzanymi nickami.

W Polsce o fact-checkingu dopiero zaczyna się mówić.

- Twórcą informacji może być dzisiaj każdy. Tak samo również każdy może z łatwością rozprzestrzenić fałszywą informację czy podszyć się pod kogoś innego. I nic się z tym za bardzo nie robi - utyskuje Michalina Ochrymiuk, koordynatorka warsztatów "Sprawdzam To! Lokalnie".

Weryfikacja treści nie jest tak naprawdę trudna. By się tego nauczyć, nie trzeba długich kursów, ale cykliczne działania, które będą angażować i zwiększać społeczną świadomość w tym temacie są bardzo potrzebne.

- Młodzi ludzie rzadko weryfikują informacje. Według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Demagog co piąta młoda osoba w Polsce (22,1%) w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Aż 19,5% ankietowanych ogranicza się do sprawdzenia informacji w jednym źródle - podaje statystyki Michalina Ochrymiuk.

Stąd projekt fundacji Ważne Sprawy "Sprawdzam To! Lokalnie". W jego ramach w wielu miastach Polski, także w Białymstoku, będą prowadzona warsztaty fact-checkingowe. Ich uczestnicy dowiedzą się czym są fake newsy, jakie są ich rodzaje, dlaczego i w jaki sposób powinno się weryfikować informacje. Spotkanie składać się będzie zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej - stwarzając idealne warunki, aby poza zdobywaniem nowej wiedzy jednocześnie ją utrwalić.

- Dziś nie tylko odbiorcy są coraz sprytniejsi, ale również i twórcy. Bardzo trudno nabrać się na oczywisty fake-news, ale jak to się mówi, diabeł często tkwi w szczegółach. Mimo nawyku weryfikacji informacji znalezionych w internecie, rzadziej sprawdzamy informacje zasłyszane przez znajomych, zwłaszcza tych bardzo bliskich i zaufanych - mówi Michalina Ochrymiuk.

Warsztaty "Sprawdzam To! Lokalnie" skierowane są do młodych ludzi, w wieku 15-25 lat. Odbędą się 15 lutego w budynku VII LO. Są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Szczegóły Warsztaty fact-checkingowe "Sprawdzam To! Lokalnie"

BialystokOnline patronuje warsztatom "Sprawdzam To! Lokalnie".

My publikujemy tylko zweryfikowane informacje.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

759 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39