Kto wybuduje Muzeum Pamięci Sybiru? Miasto ogłosiło kolejny przetarg

2017.12.24 11:09
Miasto ogłasza przetarg na wykonanie stanu surowego otwartego budynku Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej. Istniejący budynek zostanie rozbudowany i przygotowany na potrzeby ekspozycji, zostanie także rozbudowany.  
Kto wybuduje Muzeum Pamięci Sybiru? Miasto ogłosiło kolejny przetarg
Fot: UM Białystok

Muzeum Pamięci Sybiru ma powstać w jednym z magazynów na Węglówce. Według planów miasta ma zostać uruchomione do 2021 roku. Niedawno miasto otrzymało prawie 7 mln zł dotacji na stworzenie wystawy stałej. Zanim się ona jednak pojawi potrzebna jest przebudowana budynku, w którym ma się mieścić.

Już po raz drugi miasto ogłasza przetarg na wykonanie stanu surowego. Pierwszy został unieważniony ze względu na błędy formalne w ofertach i co ciekawe przez to, że były one za niskie. Najwyższa opiewała na 34 mln zł, ale szacunków pracę na tym etapie mają pochłonąć ok. 45 mln.
Firma, która wygra przetarg, zajmie się wykonaniem prac budowlanych – rozbudową, przebudową i nadbudową budynku na Węglówce. Prace obejmą przebudowę istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. m2 na potrzeby ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru. Wybudowana zostanie także nowa część o powierzchni prawie 2,4 tys. m2 na potrzeby zaplecza techniczno-administracyjnego placówki. Ponadto przebudowana zostanie istniejąca bocznica kolejowa i wybudowana infrastruktura techniczna tj. sieć ciepłownicza, kanalizacja deszczowa, sanitarna i wodociągowa oraz sieć energetyczna. Wykonawca zadba także o zagospodarowanie terenu wokół muzeum i budowę parkingów. Będzie to drugi etap tej inwestycji, który powinien zostać zrealizowany do końca 2019 r.

– To dla nas szczególnie ważna inwestycja – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dążymy do wybudowania placówki, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim.

W ramach pierwszego etapu budowy tego muzeum zrealizowano m.in. prace rozbiórkowe, w tym rozbiórkę torów kolejowych kolidujących z budową, usunięcie istniejących nawierzchni z asfaltu i bruku. Powstał stan zerowy budynku – ściany piwnic wraz ze stropem. Koszt tych prac to ok. 2,4 mln zł.

Obecnie muzeum znajduje się w tymczasowej siedzibie przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Misją Muzeum Pamięci Sybiru jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII wieku do czasów współczesnych. Celem placówki jest nie tylko budowanie pamięci o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale również przestrzeni aktywności naukowej, kulturalnej i gospodarczej.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1582 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39