Kto wymieni piece u białostoczan? Dowiemy się tego po roku

2018.03.13 16:07
W zeszłym roku miasto, w ramach walki ze smogiem, ogłosiło program wymiany pieców i instalacji solarów u mieszkańców. Jednak dopiero teraz szukany jest wykonawca.
Kto wymieni piece u białostoczan? Dowiemy się tego po roku
Fot: pixabay.com

Po kilku alarmach o złym stanie powietrza, urząd miasta ogłosił rok temu projekt "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku", dzięki któremu mieszkańcy mogli się ubiegać o wymianę pieca węglowego na gazowy lub instalację kolektorów słonecznych. Przyznano łącznie 450 dofinansowań w wysokości 85% kosztów.

Zakładano, że wykonawcę uda się wyłonić jeszcze w lecie zeszłego roku, ale sprawa się przeciągnęła i dopiero teraz ogłaszany jest przetarg. Konkurs został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy wykonania instalacji kolektorów słonecznych razem z kompleksowym zaprojektowaniem, dostawą i montażem takich urządzeń w 225 białostockich gospodarstwach domowych. Druga jest związana z modernizacją kotłowni. Polega na zaprojektowaniu, a także instalacji 225 pieców gazowych.

Po wyłonieniu firmy zostanie przeprowadzona weryfikacja techniczna w domach osób, które zakwalifikowały się do projektu i podpisanie z nimi umów. Wszystkie urządzenia powinny zostać zamontowane do końca października 2019 r.

– Chcemy w ten sposób finansowo pomóc mieszkańcom w wymianie starych, nieekologicznych pieców lub palenisk węglowych i zastąpieniu ich nowoczesnymi urządzeniami – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Chodzi o to, aby jakość powietrza w naszym mieście była jak najlepsza.

Całkowita wartość tego projektu to prawie 8,8 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 6,8 mln zł.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1227 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39