Które miasto ma najbardziej niezwykłą fontannę? Można głosować na Białystok

2016.11.15 10:18
Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gorzów, Kraków, Nowy Sącz, Piła, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Włocławek - które miasto może pochwalić się najciekawszą fontanną? Trwa głosowanie
Które miasto ma najbardziej niezwykłą fontannę? Można głosować na Białystok
Fot: UM Białystok/Marcin Jakowiak

Fontanny w przestrzeniach publicznych, niezależnie od rodzaju i ozdobień, tworzą przyjemny mikroklimat, budują nastrój miasta i są atrakcją lokalnych placów. Zwykle znajdują się w miejscach odpoczynku, spotkań i rozrywki.

Portal Komunalny postanowił zorganizować plebiscyt, gdzie internauci wybiorą miasto, które ich zdaniem może pochwalić się najbardziej niezwykłą fontanną i w którym znajduje się najdziwniejszy, największy, najbardziej kolorowy i pełen uroku tego typu obiekt. Głosować można na Białystok, Bydgoszcz, Częstochowę, Elbląg, Gdańsk, Gorzów, Kraków, Nowy Sącz, Piłę, Rzeszów, Toruń, Warszawę oraz Włocławek.

Swój głoś można oddać na Białystok

Jedną z 12 funkcjonujących w Białymstoku fontann miejskich jest ta w Parku Planty - największa i najpopularniejsza wśród mieszkańców. Istniała już w okresie międzywojennym, ale początkowo w formie zbiornika gruntowego. Ostatnia jej modernizacja miała miejsce w 2000 r.

Obecnie fontanna ma 96 kolorowych reflektorów: żółtych, zielonych, niebieskich, czerwonych i białych. Na skutek działania tryskaczy i gry świateł powstaje ponad 20, dających się wydzielić w płynnie zmieniającej się kompozycji, układów figur. Działa zazwyczaj od 1 maja do końca października - w trybie rozszerzonym w soboty, niedziele i dni wolne od pracy. Pełny program ze światłami realizowany jest po zapadnięciu zmroku przez ok. 2 godz. W niedalekiej przyszłości fontanna przejdzie kolejną modernizację. Miasto planuje budowę fontanny multimedialnej, tzw. akwateatru.

Kolejną znaną fontanną jest ta na Rynku Kościuszki, będąca kopią XIX-wiecznego pierwowzoru. Kilkukrotnie zmieniała się jej lokalizacja na przestrzeni lat. Początkowo jej dużą ozdobą była rzeźba przedstawiająca 3 młodzieńców symbolizujących muzykę, rolnictwo i rybołówstwo, którą skradziono w 1996 r. Obecnie fontanna posiada nowe urządzenia filtracyjne i tłoczące. To konstrukcja żelbetowa, obłożona piaskowcem z niecką o średnicy 7 m.

Natomiast atrakcją białostockiego placu Ludwika Zamenhofa jest wykonany w 1998 r. oryginalny wodotrysk. Na środku wypełnionego wodą marmurowego basenu umieszczono obracaną strumieniem wody kulę. Jego konstrukcja jest żelbetowa, a płyta denna i bortnice marmurowa, pojemność niecki to ok. 2 m3.

Pozostałe miasta też mają się czym pochwalić

W rywalizacji bierze udział jeszcze 12 innych miast, gdzie znajdują się oryginalne i godne uwagi fontanny.

Przykładowo Rzeszów ma jedną z najnowocześniejszych fontann w Polsce, która składa się z fontanny suchej interaktywnej, mokrej oraz z fontann kwiatów. Pracuje w trybach: codziennym (woda), muzycznym (woda i dźwięk), nocnym (woda, dźwięk i światło) i multimedialnym z możliwością wykorzystania wszystkich atrakcji wizualnych i dźwiękowych oraz projektorów laserowych do wyświetlania pokazów.

W Toruniu znajduje się zaś Fontanna Cosmopolis, nawiązująca do astronomicznej tradycji miasta. 113 dysz wodnych zostało umieszczonych na okręgach – orbitach planet. Całości dopełnia wyryty w granitowych płytach cytat ze słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". W letnie wieczory fontanna odbywają się pokazy, na które składa się gra wody i kolorowych świateł, pulsujących w rytm przebojów muzyki filmowej m.in. z "Love Story", "Gladiatora", "Bandyty" czy Excentryków", a także specjalnie skomponowanego dla Torunia utworu "Cosmopolis" Krzesimira Dębskiego.

A Warszawa może się natomiast poszczycić jedynym parkiem fontann w naszym kraju, który składa się z fontanny głównej o powierzchni 2 200 m2, 2 liniowych – organów wodnych o powierzchni 600 m2 i fontanny dla dzieci o powierzchni 140 m2. Zamontowano w nich 367 dysz. Do wyświetlenia obrazów wodnych użyto zaś 295 reflektorów LED RGB, dających możliwość uzyskania 16 mln barw. Całość widowisk światło-woda-dźwięk dopełniają pokazy laserowe i filmy wyświetlane na ekranie wodnym, do których zastosowano jeden z najnowocześniejszych laserów i videobimerów.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1222 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39