Kultura na weekend. Pozdro Techno i Przedwiośnie, zwiedzanie, wystawy i festyny

2018.09.07 08:17
Co słychać w ten weekend w Białymstoku? Techno i "Przedwiośnie". Co zobaczyć w ten weekend w Białymstoku? Wystawy i zabytki. A za miastem? Jak zwykle bardziej sielsko i tradycyjnie, ale za to rodzinnie.
Kultura na weekend. Pozdro Techno i Przedwiośnie, zwiedzanie, wystawy i festyny
Fot: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
W podbiałostockim skansenie festyn Podlaskie Ziołami Pachnące

Pozdro techno!

Ten weekend to najbardziej rozpoznawalna w Polsce białostocka impreza. Chodzi oczywiście o Up to Date Festival. Wydarzenie przyciąga fanów oryginalnych dźwięków z całego kraju. Na czterech festiwalowych scenach wystąpi 52 artystów.

W ramach Centralnego Salonu Ambientu w kojących dźwiękach zatopić się będzie można w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Pałacu Branickich. 3 kolejne sceny to już stadion miejski: Beats. z drum’n’bass, jungle i hip-hopem, Pozdro techno oraz Czwarta scena Czwórki gdzie zagrają np. Kamp! zzy Kuba Sojka Live. Up to Date to oprócz muzyki niezwykła aranżacja przestrzeni i designerskie dekoracje. Wszystko to w piątek i sobotę.

Szczegółowy program: Up To Date Festival 2018

Słychać "Przedwiośnie"

W sobotę w powietrzu czuć będzie przedwiośnie. Nie za sprawą pogody, ale arcydzieła Stefana Żeromskiego. Największa czytelnicza scena stanie wzorem lat ubiegłych na Rynku Kościuszki. Tam czytać będą oficjele i ludzie świata kultury. Wydarzenia spod szyldu "Przedwiośnia" odbędą się też w większości białostockich bibliotek, Centrum Edukacji Nauczycieli czy Centrum im. Zamenhofa. W tym ostatnim – uwaga – posłuchać będzie można powieści w języku esperanto.

Wszystkie czytające instytucje: Narodowe Czytanie 2018

Białegostoku nie znasz aż tak dobrze

Weekend to przedostatnia w tym roku okazja, by wybrać się na wycieczki z przewodnikiem zabytkowym Jelczem. Każda zacznie się na przystanku plac Jana Pawła II/Pałac Branickich. O godz. 13.00 wyruszy szlakiem "Wielokulturowy Białystok", o godz. 14.00 – "Białystok przemysłowców", a o godz. 15.00 – "Białystok szlakiem niepodległości". Przejazdy są bezpłatne.

W niedzielę zaplanowano też 4 wycieczki w przeszłość Pałacu Branickich. W ich trakcie będzie można poznać najstarsze przestrzenie białostockiej rezydencji, odszukać ślady dziedzictwa rodów Branickich i Wiesiołowskich czy poznać symbolikę obecną w pałacowych apartamentach i ogrodzie.

Nowe wystawy

W piątek, w sali wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej zostanie otwarta wystawa Zbigniewa Nowickiego "Współistnienie". Malarza interesują dwa obszary: pierwszy to klisze związane z obrazami z historii sztuki, drugi to kultura masowa. Nowicki w swojej twórczości wykorzystuje symbolikę religii i popkultury i ich wzajemne powiązania (występujące często w karykaturalnej formie), interesują go aspiracje związane z ofertami szczęścia oraz rywalizacja w zawłaszczaniu przestrzeni publicznej i wewnętrznej współczesnego człowieka.

W Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego odbędzie się II publiczna prezentacja rzeźb Alfonsa Karnego. Są to prace, o które w ostatnim czasie wzbogaciła się kolekcja placówki - bardzo cenne pod względem artystycznym, ale też historycznym i narodowym. Są to portrety przywódcy Powstania Styczniowego Romualda Traugutta, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierza Wacława Sieroszewskiego.

W sobotę swój finisaż będzie miała wystawa "Miejsca, ludzie, obyczaje 1918-2018". W WOAK-u po raz ostatni zobaczyć będzie można ciekawy zbiór prac twórców samorodnych, nieprofesjonalnych, którzy nie zajmują się malarstwem i rzeźbą zawodowo.

Ci, którzy wolą sztukę współczesną, powinni udać się do Arsenału na wystwę "Początek" Huberta Czerepoka oraz "Eliza" Valentina Ruhry’ego.

Swojsko w regionie

Na weekend poza Białymstokiem można wybrać niecodzienne Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy". Celem zawodów jest promocja tradycyjnego, przyjaznego przyrodzie sposobu koszenia oraz popularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody. Jeśli ktoś w zawodach udziału nie chce brać i tak warto tam być, nie tylko po to, by kibicować, ale skorzystać ze stoisk edukacyjnych, kupić rękodzieło lokalnych artystów i wyroby producentów tradycyjnej, zdrowej żywności oraz posłuchać zespołów folklorystycznych.

My najgoręcej polecamy festyn Podlaskie Ziołami Pachnące. W niedzielę, w podbiałostockim skansenie można będzie spróbować ziołowych nalewek i posłuchać wykładów o ich produkcji, obejrzeć żywą pasiekę, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła i produkty regionalnej kuchni. Festynowi, który jest częścią tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, towarzyszyć będą: otwarcie wystawy plenerowej poświęconej wiatrakom oraz Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego.

Grzyb i ziemniak

Z kolei w Michałowie odbędzie się dobrze znane Święto Grzyba. Wśród jego atrakcji są m.in.: konkurs grzybobrania o tytuł Władcy Grzybów, warsztaty pokazowe pirografii, wikliny, tworzenia ceramiki, kulinarny, garncarstwa, kowalstwa czy kosmetyków naturalnych, wystawy, konkurs kulinarny na najsmaczniejszą grzybową potrawę, piłowanie drewna na czas, stoiska z rękodziełem ludowym i potrawami kuchni regionalnej oraz koncerty zespołów i kapel. Na każdego będzie czekać zupa grzybowa, dostępny będzie ogródek z jadłem i napitkiem.

W Michałowie Grzyb, w Mońkach rządzi ziemniak. W niedzielę w Mońkach kultowe Święto Ziemniaka zastąpił Jarmark Produktów Tradycyjnych i Lokalnych. W jego trakcie piosenki zespołu Czerwone Gitary grać będą Czerwone Teksasy, a przeboje The Beatles - grupa Liverpool. Ponadto na scenie zagoszczą kapele ludowe, Kabaret Rewers i na zakończenie - Extazy. W programie są też rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze rękodzieło oraz najsmaczniejszą, tradycyjną potrawę powiatu monieckiego czy mistrzostwa w jedzeniu babki ziemniaczanej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
796 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39