Kupujemy więcej, a ceny rosną

2015.04.21 00:00
Najnowsze badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, iż w ubiegłym miesiącu kupowaliśmy więcej niż poprzednio, mimo że ceny wielu produktów wzrosły.
Kupujemy więcej, a ceny rosną
Fot: pixabay.com

Okazuje się, że sprzedaż detaliczna w marcu była wyższa niż przed rokiem w tym samym okresie. Najwyższy wzrost odnotowano w przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Specjaliści zgodnie przyznają, że wiąże się to przede wszystkim z tym, że w tym roku później obchodziliśmy Wielkanoc. Święta sprawiły, że większość Polaków dokonywała znacznie większych zakupów niż normalnym okresie.

W ubiegłym miesiącu więcej kupowaliśmy także samochodów, motocykli i części motoryzacyjnych. Wzrosła też sprzedaż książek, prasy, tekstyliów, mebli, sprzętów rtv i agd oraz kosmetyków. Ich ceny nie zmieniły się jednak znacząco w ostatnim czasie.

Kupujemy także więcej produktów rolnych, chociaż ostatnio można zauważyć wzrost ich cen. Na Podlasiu były one jednak i tak niższe niż w większości polskich miast.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że wzrost odnotowano także w produkcji budowlano-montażowej (o około 3%). W pierwszych miesiącach 2015 roku produkcja w tej dziedzinie była o ponad 5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Badania wskazują też, że wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów elektronicznych, optycznych i komputerów.

W najbliższym okresie specjaliści nie przewidują znaczących zmian jeśli chodzi o ceny żywności czy produktów przemysłowych.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

427 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39