Kwalifikacja wojskowa będzie. Ale póżniej

2021.01.14 14:05
Zwykle kwalifikacja wojskowa w naszym województwie ruszała już pod koniec stycznia. W tym roku terminy zostały przesunięte. Dlaczego? Tak, jak w wielu innych przypadkach, tym razem również wszystkiemu winny jest koronawirus.
Kwalifikacja wojskowa będzie. Ale póżniej
Fot: Grzegorz Chuczun

Zmieniają się terminy kwalifikacji wojskowej. Zwykle odbywała się ona na początku roku. Tym razem zostanie przeprowadzona od 7 kwietnia do 23 lipca oraz od 9 sierpnia do 19 listopada na terenie całego kraju. Zorganizuje ją około 400 powiatowych komisji lekarskich powoływanych przez wojewodów. Każdy wojewoda będzie miał możliwość wyboru odpowiedniego terminu dla jego województwa – będzie to mógł być tylko pierwszy lub tylko drugi termin, albo oba terminy jednocześnie.

Tegoroczne zmiany w terminach związane są z panującą pandemią koronawirusa i m.in. tym, że lekarze oraz pozostały personel medyczny odpowiedzialny za organizację kwalifikacji, jest obecnie skierowany do walki z COVID-19.

Każda osoba podlegająca stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. otrzyma pocztą imienne wezwanie.

Roczniki

Wezwani zostaną:

- mężczyźni urodzeni w 2002 r.,
- mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
- kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- mogą być wezwane również osoby, które ukończyły 18. rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wymagane dokumenty

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), dokumenty potwierdzające wykształcenie, kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Natomiast ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, muszą dodatkowo pokazać dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w ostatnich 12 (lub 24) miesiącach oraz książeczkę wojskową.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
944 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39