Kwarantanna i izolacja. Na Podlasiu pojedyncze przypadki łamania zasad

2021.04.08 09:10
Większość mieszkańców naszego regionu, objętych kwarantanną czy izolacją, przestrzega zasad i nie wychodzi z domów. Sanepid odnotował pojedyncze przypadki osób, które mimo zakazu, opuszczały swoje miejsce zamieszkania.
Kwarantanna i izolacja. Na Podlasiu pojedyncze przypadki łamania zasad
Fot: pixabay.com

Większość osób, które w naszym regionie zostały objęte kwarantanną, stosuje się do jej zasad. Jak informuje Sanepid w Podlaskiem, w marcu, doszło do 1 przypadku złamania kwarantanny. Natomiast od początku roku służby sanitarne odnotowały 8 takich zdarzeń.

Osoby, które odbywają kwarantannę są sprawdzane przez policję. Jeżeli mundurowi stwierdzą, że nie przebiega ona tak, jak powinna, informują o wszystkim inspekcję sanitarną. Najczęściej chodzi o takie nieprawidłowości jak wyjście do sklepu czy na spacer z psem.

Na osobę, która nie przestrzega zasad kwarantanny może być nałożona kara do 5 tys. zł.

Kodeks Karny przewiduje również karę 1 roku pozbawienia wolności. Z taką konsekwencją muszą liczyć się ci, którzy przebywają w izolacji. Kwarantanną obejmowane są osoby, które mogą być zarażone. Z kolei izoluje się chorych, co do których nie ma wątpliwości, że są nosicielem wirusa. Od początku roku, w naszym regionie, tylko 2 osoby postanowiły złamać reguły izolacji. Surowsza kara w przypadku izolacji wynika z tego, że osoba dotknięta chorobą zakaźną, opuszczając miejsce izolacji, naraża innych na zachorowanie. I robi to z pełną świadomością.

Oddzielnym problemem jest szara strefa. Chodzi o osoby, które bagatelizują pierwsze objawy koronawirusa i nie zgłaszają się do lekarza, ponieważ chcą uniknąć kwarantanny bądź izolacji. W tym przypadku trudno o statystyki, ale jak wskazują epidemiolodzy, takich osób nie brakuje. Nie zawsze zdają one sobie sprawę z tego, że pozbawiają siebie samych możliwości szybszego zakończenia choroby i narażają innych na zarażenie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1504 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39