Kwesty na cmentarzach w Białymstoku i regionie, by ratować zabytkowe nagrobki

2016.11.01 10:21
1 listopada na wielu podlaskich cmentarzach organizowane będą kwesty. Środki zostaną potem przeznaczone na renowacje zabytkowych pomników.
Kwesty na cmentarzach w Białymstoku i regionie, by ratować zabytkowe nagrobki
Fot: www.lapy.pl
We wrześniu 2016 r. odnowiony został grób rodziny ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego

Na Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym na białostockim cmentarzu farnym przy ul. Raginisa w godz. 10.00-16.00 potrwa druga edycja kwesty, z której zebrane pieniądze przeznaczone będą na renowację nagrobków. A tych zniszczonych nie brakuje, gdyż nekropolia jest jedną z najstarszych w mieście. Została założona w 1886 r. Organizatorem zbiórki jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan.

W tych dniach w godz. 9.00-17.00 po raz kolejny już kwestę przeprowadzi także Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej. Tym razem datki pójdą na budowę parkanu cmentarza.

1 listopada - wzorem jak ubiegłych - odbędzie się kolejna zbiórka pieniędzy na obu cmentarzach w Supraślu na ratowanie zabytkowych nagrobków z końca XIX i początku XX w., szczególnie trzech, które uległy uszkodzeniu podczas czerwcowej nawałnicy. Wolontariusze od samego rana będą stali przy wejściach na nekropolie.

Następną, 6. już kwestę "Ocalmy od zniszczenia" organizuje Łapskie Towarzystwo Regionalne. W godz. 9.00-15.00 zbierane będą datki na renowację zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Łapach.

W dniu Wszystkich Świętych po raz trzeci będą zbierane pieniądze przed knyszyńskim cmentarzem św. Marka. Zostaną one przeznaczone na odnowienie mogiły trzech braci księży Słonimskich - Adama, Jana i Marcina, którzy pracowali w Knyszynie w II poł. XIX w. W szerszych planach jest odtworzenie m.in. rzeźby, która zdobiła ich nagrobek, a po której ślad został już tylko na starych fotografiach.

W godz. 9.00-16.00 potrwa również kwesta na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach, którą organizuje Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy konkatedrze św. Aleksandra. Ofiary zostaną przeznaczone na remont zabytkowych nagrobków.

Po raz kolejny odbędzie się także kwesta "Ratujmy łomżyńskie zabytki cmentarne". 1 listopada w godz. 8.00-17.00 pieniądze będą zbierane do puszek, zaś 2 listopada - do skarbon ustawionych przy wejściach na zabytkowy cmentarz przy ul. Kopernika.

Kwesty organizowane będą również m.in. w Choroszczy czy Tykocinie.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1290 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39