Legionella w wodzie na jednym z białostockich osiedli. Bakteria jest niebezpieczna

2024.02.21 07:26
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało o Legionelli, która została wykryta w wodzie jednego z białostockich osiedli. Bakteria może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, dlatego należy stosować się do zaleceń.
Legionella w wodzie na jednym z białostockich osiedli. Bakteria jest niebezpieczna
Fot: pixabay.com

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku badanie wody z instalacji wewnętrznej zaopatrującej budynki mieszkalne przy ul. Białostoczek 16 i Białostoczek 18 w Białymstoku wykazało, że "przekroczono normatyw higieniczny w zakresie Legionella sp. w ilości 6600 jtk/100 ml wody". 

Z tego powodu Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku zaleca, aby w budynkach mieszkalnych przy ul. Białostoczek 16 i Białostoczek 18 nie korzystać z ciepłej wody z pryszniców do odwołania. Taka informacja powinna pojawić się m.in. też na klatkach tych bloków.

Należy przypomnieć, że Legionella jest groźną bakterią. Powoduje ciężkie zapalenie płuc, a jej najlepszym środowiskiem do jej rozwoju są sieci kanalizacyjne, a dokładniej - ciepła woda. Najbardziej narażone na ciężki przebieg legionellozy są osoby starsze, mające problemy z sercem, obniżoną odporność, cukrzycę, które są po przeszczepach, czy zmagają się z innymi chorobami płuc.

Legionelloza objawia się zazwyczaj: bólami mięśni, głowy, brakiem apetytu. Z czasem pojawiają się też dreszcze, wysoka gorączka, duszności i kaszel (najpierw suchy, a potem "odkrztuśny"). Rzadziej występują też biegunka, nudności i dezorientacja.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1013 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39