Listopadowy Jarmark Staroci i Rękodzieła Ludowego w Kiermusach

dodane dnia: 2016-11-03 przez: Kiermusy Dworek nad Łąkami Andrzej Żamojda
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-11-06
W niedzielę, 6 listopada, zapraszamy do nadnarwiańskich Kiermus koło Tykocina na kolejny Jarmark Staroci i Rękodzieła Ludowego. Na Czarciej Polanie, nieopodal Ostoi Żubrów, swoje stoiska wystawią miłośnicy antyków z całej Polski.

Nie powinno też zabraknąć kolekcjonerów dóbr wszelakich, a także rękodzielników wyrobów: włókienniczych, drewnianych, biżuterii i wielu innych. Na kolorowym kiermusiańskim jarmarku będzie można zakupić wszelkiego rodzaju ręcznie wytwarzane zabawki, obrazki, lalki, kolczyki, bransoletki, broszki i wiele, wiele innych produktów.

Na stoiskach jak zwykle nie zabraknie i innych tradycyjnych wyrobów: wędlin, miodów i nalewek wszelakich, wybornego pieczywa i podlaskich serów, owoców i warzyw z kruszewskimi ogórkami na czele czy marynat i przetworów wszelkich. Będzie można zakupić wędliny tradycyjne wieprzowe i z dziczyzny, kiełbasy, kaszanki, chleby na zakwasie

Pod zadaszoną wiatą będzie się można pożywić się pieczoną kiełbaską lub karkówką, a na bardziej wystawny obiad udać do pobliskiej Karczmy Rzym.

W godzinach 12.00-17.00 otwarty dla zwiedzających będzie Jantarowy Kasztel. Poza stałą wystawą Oręża Polskiego, znajduje się tam nowo otwarta, największa w Polsce ekspozycja poświęcona torturom średniowiecza.

Kiermusy były grodem granicznym, w którym, jak wynika z historycznych przekazów, wykonywano kary dla przemytników i innych przestępców, zgodnie z wyrokami starosty tykocińskiego.
Jest to obszerna ekspozycja przybliżająca stosowanie prawa karnego, system wykonywania wyroków oraz metody tortur w średniowieczu i czasach nowożytnych. Na wystawie, w mrocznych zamkowych basztach, zaprezentowany jest interesujący zbiór obiektów i replik narzędzi używanych m.in. podczas procesów o czary oraz egzekucji skazańców. Wrażenie grozy potęgują efekty dźwiękowe towarzyszące zwiedzającym – jęki skazańców, odczytywanie wyroków, brzęk łańcuchów, płacz kobiet.

Jarmark w Kiermusach organizowany jest co miesiąc od ponad 15 lat. Jest to największa tego typu impreza w kraju.
Miejsce imprezy
Kiermusy 12
16-080 Tykocin

1799 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39