Litwa - fascynująca mieszanka tradycji, historii i piękna natury

2024.05.30 09:30
Urlopów krótszych i dłuższych czas nastał. Kilka, kilkanaście godzin podróży i Polska, Europa, a nawet dalsze zakątki naszego globu nie stanowią już dla wprawionego w tajniki podróżowania Białostoczanina wysoko postawionej poprzeczki. Co w sytuacji gdy nie lubimy długich podróży, boimy się latać samolotem, a wizja wielogodzinnej jazdy koleją w Taty lub Bieszczady spędza nam sen z powiek? Zapraszamy na Litwę! Podczas naszej małej wycieczki odwiedzimy miejsca w których silniej uderzą nasze serca, przypomnimy sobie Inwokację z "Pana Tadeusza", a nawet pokusimy się o odpowiedź czy "Panna Święta co Jasnej broni Częstochowy" naprawdę w Ostrej świeci Bramie.
 Litwa - fascynująca mieszanka tradycji, historii i piękna natury
Fot: Jakub Tomasz Gwiazdowski
Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie

Popularny kierunek turystyczny

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się wyjazdy turystyczne na Litwę. W zależności od wybranego celu, wystarczą 3-4 godziny jazdy samochodem lub pociągiem z Białegostoku, a zaoferowane nam zostanie bogactwo kulturalne, historyczne, a także wachlarz niespotykanych atrakcji naszego wschodniego sąsiada. Wizyta w tym kraju to podróż przez wieki, podczas której można odkryć urokliwe miasta, smakowitą kuchnię i fascynujące obyczaje. Główne miasta, Wilno i Kowno, stanowią doskonałe punkty wyjściowe do poznawania Litwy. To tam zaczniemy naszą przygodę.

Bliskie relacje Polski i Litwy

Litwa ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza, kiedy to Wielkie Księstwo Litewskie było jednym z największych państw Europy. W XV wieku Litwa związała swoje losy z Polską poprzez Unię Lubelską, tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wielu znanych Polaków, takich jak Adam Mickiewicz i Józef Piłsudski, miało silne związki z Litwą, co dodatkowo podkreśla bliskie relacje między narodami.

Baszta Giedymina w Wilnie
Opis: Baszta Giedymina w Wilnie, fot. Jakub Tomasz Gwiazdowski

Stolica Litwy - Wilno

Stolica Litwy. Położone jest w południowo-wschodniej części Litwy, nad rzeką Wilią, u zbiegu rzek Wilejki i Neris. Miasto o niezwykłej historii, pięknej architekturze i bogatej kulturze. Jest jednym z najważniejszych miast w regionie bałtyckim, łączącym w sobie wpływy wschodnie i zachodnie, co czyni je unikalnym miejscem na mapie Europy. Jego starówka, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwyca licznymi zabytkami, wąskimi uliczkami i klimatycznymi zakątkami. Przepełnione historią, jest również dynamicznym centrum kultury i nowoczesności. Miasto oferuje malownicze widoki i urokliwe krajobrazy, które przyciągają turystów z całego świata. Wilno jest znane z różnorodnej architektury, która odzwierciedla jego bogatą historię i kulturowe wpływy. Miasto oferuje szeroką gamę wydarzeń kulturalnych. W ciągu roku odbywa odbywa się tu wiele festiwali, koncertów i wystaw, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów: Festiwal Kaziukowy, Festiwal Świateł, Festiwal Filmowy "Kino Pavasaris", letnie festiwale muzyczne: Muzyki Klasztornej, Muzyki Jazzowej.

Co warto zobaczyć w Wilnie?

Ostra Brama to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Wilna, symbol miasta i ważne miejsce pielgrzymkowe. Brama została wzniesiona na początku XVI wieku jako część murów obronnych miasta. Jest to jedyna zachowana do dnia dzisiejszego, średniowieczna brama miasta. W kaplicy znajdującej się w Ostrej Bramie będziemy mieli możliwość podziwiać obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, otoczony czcią zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Najlepszą porą do podziwiania obrazu Madonny jest popołudnie. O wcześniejszej porze będziemy oślepiani promieniami słońca. Wracając na licealną lekcję języka polskiego można odnieść wrażenie, że słowa Adama Mickiewicza o "świeceniu Madonny w Ostrej bramie" to tylko przenośnia, poetycki wyraz, alegoria, ale tak właśnie nie jest! Na obraz nałożona jest złocona suknia. Głównym i jedynym źródłem światła w kaplicy są duże okna przed obrazem. Dzięki temu zabiegowi obraz faktycznie "świeci", odbijając wpadające do wewnątrz światło. Idąc od strony starego miasta już z dużej odległości widać ten blask!

Uniwersytet Wileński ; Ostra Brama i Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej
Opis: Uniwersytet Wileński ; Ostra Brama i Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, fot. Jakub Tomasz Gwiazdowski

Katedra Wileńska to majestatyczna budowla z grobowcem św. Kazimierza, patrona Litwy. Znajduje się tu również kaplica z symbolicznym miejscem pochówku wielu ważnych postaci litewskiej historii. Katedra jest centrum religijnym miasta i ważnym punktem na mapie turystycznej Wilna.

Muzeum Narodowe Litwy, znajdujące się w kompleksie Zamku Dolnego, którego odbudowę po jego burzliwej historii rozpoczęto w latach 80-tych XX wieku. Należy wspomnieć że zwiedzając Wilno, miasto przypomina nam na każdym kroku o swoim wielkoksiążęcym i stołecznym statusie. Stąd częste zakończenia najważniejszych elementów budynków w formie ceremonialnych nakryć głowy książąt - koron lub zdobienia attyk herbami Litwy. Dodatkowo nad kompleksem zamkowym góruje Baszta Giedymina. Ekspozycje muzeum prezentują bogatą historię Litwy od czasów prehistorycznych po współczesność. W muzeum można zobaczyć m.in. zbiory archeologiczne, numizmatyczne, a także dzieła sztuki sakralnej i użytkowej.

Uniwersytet Wileński, założony w 1579 roku, jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej. Jego kompleks budynków, z pięknymi dziedzińcami i barokową architekturą, jest obowiązkowym punktem zwiedzania. Uniwersytet odegrał ważną rolę w życiu intelektualnym i kulturalnym regionu, przyciągając studentów z całej Europy. Studiowali tu m.in. Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz.

Zarzecze (Užupis) to artystyczna i niezależna dzielnica Wilna, często porównywana do paryskiego Montmartre. Miejsce to przyciąga artystów, bohemę i turystów, oferując unikalną atmosferę, liczne galerie sztuki, kawiarnie i bary. Dzielnica porównywana jest do paryskiego Montmartre. Zarzecze ogłosiło swoją niezależność 1 kwietnia 1997 roku i posiada nawet swoją konstytucję, którą można przeczytać na ścianie jednej z uliczek.

Ratusz w Wilnie ; Artystyczna dzielnica Zarzecze (Užupis)
Opis: Ratusz w Wilnie ; Artystyczna dzielnica Zarzecze (Užupis), fot. Jakub Tomasz Gwiazdowski

Dom Adama Mickiewicza. Mickiewicz był jednym z największych poetów polskich, spędził część swojego życia w Wilnie. Jego dom, obecnie muzeum, jest miejscem, gdzie można poznać bliżej jego twórczość i życie. Muzeum znajduje się w barokowej kamienicy, w której Mickiewicz mieszkał podczas studiów na Uniwersytecie Wileńskim.

Cmentarz na Rossie jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej dla Polaków i Litwinów. Znajduje się tu m.in. mauzoleum serca Józefa Piłsudskiego oraz grób jego matki. Cmentarz jest pięknie położony na wzgórzach, z licznymi zabytkowymi nagrobkami, pomnikami i kaplicami.

Lista interesujących miejsc jest niezwykle długa. Na uwagę zasługują kolejno: cały kompleks Starego Miasta, Kościół św. Anny, Plac Katedralny, Kościół św. Piotra i Pawła, Góra Trzykrzyska, Synagoga Chóralna, Muzeum KGB, parki, ogrody i inne muzea.

Kowno - Europejska Stolica kultury 2022

Drugie co do wielkości miasto Litwy, pełne jest kulturalnych i historycznych atrakcji. Znane z dynamicznej sceny artystycznej, muzeów i historycznych zabytków, Kowno jest również ważnym ośrodkiem akademickim. Zwiedzanie rozpoczniemy od Zamku w Kownie. Jest to gotycka twierdza z XIV wieku, położona u zbiegu rzek Niemen i Wilia. Jest jednym z najstarszych zamków na Litwie, pełniącym kiedyś funkcje obronne. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, które przedstawia historię Kowna i Litwy. Aleja Wolności to główna promenada Kowna, idealne miejsce na spacery, zakupy i degustację lokalnych potraw. Aleja, która jest całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego, biegnie od Starego Miasta aż do soboru św. Michała Archanioła. Kolejnym obowiązkowym punktem podróży jest Muzeum Diabła - unikalne muzeum poświęcone diabelskim postaciom i symbolice, jedyne takie na świecie. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 3000 eksponatów z różnych kultur i epok, w tym rzeźby, obrazy i maski. Zwiedzając miasto nie sposób nie zauważyć ogromnej, górującej powyżej innych budowli kopuły. To Sobór św. Michała Archanioła - monumentalna świątynia prawosławna z końca XIX wieku, będąca jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Kowna. Znajduje się na końcu Alei Wolności i jest ważnym punktem orientacyjnym miasta.

Sobór św. Michała Archanioła w Kownie ; Aleja Wolności w Kownie
Opis: Sobór św. Michała Archanioła w Kownie ; Aleja Wolności w Kownie, fot. Jakub Tomasz Gwiazdowski

Kuchnia litewska zaskakuje na każdym kroku

Jest ona odzwierciedleniem historii, geografii i tradycji, łączy wpływy słowiańskie, nordyckie i niemieckie, tworząc unikalne i smaczne potrawy. Jest to kuchnia prosta, ale sycąca, oparta na lokalnych składnikach i tradycyjnych przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Podstawą kuchni litewskiej są produkty ziemniaczane, zboża, mięso (głównie wieprzowina, wołowina i drób), a także ryby, warzywa korzeniowe (jak buraki i marchew), kapusta oraz nabiał. Dania często są bogate w tłuszcze, co jest charakterystyczne dla kuchni krajów o chłodnym klimacie.

Tradycyjne dania litewskie

Cepeliny (duże kluski ziemniaczane nadziewane mięsem, twarogiem lub grzybami, podawane z sosem śmietanowym, skwarkami i cebulą). Nazwa dania pochodzi od ich charakterystycznego kształtu, przypominającego sterowiec (cepelin). Kugelis to zapiekanka ziemniaczana, przypominająca polski babkę ziemniaczaną. Składniki to tarte ziemniaki, jajka, mleko, cebula i boczek. Całość piecze się, aż wierzch zapiekanki nabierze złocistej, chrupiącej skórki. Kugelis często podaje się z sosem śmietanowym lub duszoną kapustą. Šaltibarščiai to chłodnik z buraków, popularny szczególnie latem. Zupa ta przygotowywana jest z buraków, kefiru, ogórków, koperku i szczypiorku, często z dodatkiem jajka na twardo. Šaltibarščiai podaje się schłodzony, co czyni go idealnym daniem na upalne dni. Žemaičių blynai to placki ziemniaczane nadziewane mięsem mielonym. Placki te są smażone na złocisty kolor i podawane z sosem śmietanowym. Są one jednym z ulubionych dań na Litwie, szczególnie w regionie Żmudzi. Kepta duona - smażony chleb, Skilandis - tradycyjna wędzona kiełbasa, Ruginė duona - chleb żytni. Należy również wspomnieć że bardzo popularne są desery, tradycyjne napoje i piwa.

Litwa zachwyca na każdym kroku

Choć niewielka, oferuje wiele fascynujących miejsc, które warto odwiedzić poza Wilnem i Kownem. Kolejne miejsca które polecamy umieścić na swojej liście podróżniczej to Troki i Zamek w Trokach, Kłajpeda i jej bałtycki port, Mierzeja Kurońska, uzdrowiskowe Druskienniki oferujące wiele atrakcji, takich jak aquapark, centra spa, a także parki i muzea. Od urokliwych miasteczek, przez malownicze krajobrazy, po unikalne zabytki historyczne - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Litwa jest idealnym celem podróży dla każdego, kto pragnie odkryć fascynującą mieszankę tradycji, historii i piękna natury. Spróbuj już dziś.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Jakub Tomasz Gwiazdowski

1614 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39