Lokalna Platforma wybrała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

2019.03.19 13:35
Tomasz Frankowski, Bożena Kamińska, Jolanta Den oraz Marcin Bołtryk z Platformy Obywatelskiej znajdą się na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego Koalicji Europejskiej w naszym regionie.
Lokalna Platforma wybrała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Fot: Robert Tyszkiewicz FB

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że liderem listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w naszym regionie będzie były zawodnik Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski w piłce nożnej Tomasz Frankowski. Powoli zaczynają być odkrywane kolejne karty w naszym regionie. Wiadomo już, że prócz Tomasza Frankowskiego na listach z ramienia Platformy Obywatelskiej znajdzie tam również posłanka Bożenka Kamińska, wicestarosta powiatu białostockiego Jolanta Den oraz radny miejski w Hajnówce Marcin Bołtryk.

- Rada Regionu Podlaskiego PO RP jednogłośnie przyjęła listę kandydatów Platforma Obywatelska do Parlamentu Europejskiego. Kapitanem drużyny Koalicji Europejskiej będzie Tomasz Frankowski, a razem z nim Bożena Kamińska, Jolanta Den i Marcin Bołtryk - poinformował Robert Tyszkiewicz, szef podlaskiej PO.

Poza tym z województwa warmińsko-mazurskiego na liście znajdzie się reprezentujący Platformę poseł Jacek Protas. Koalicję Europejską tworzy jednak kilka partii. Oprócz PO jest to też Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Zieloni. Wiadomo że z PSL-u na liście znajdzie się posłanka Urszula Pasławska, reprezentująca region warmińsko-mazurski. Można się spodziewać, że także członkowie pozostałych partii znajdą się na listach Koalicji Europejskiej.

W Okręgu nr 3, który obejmuje województwo podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, partie mogą wystawić 10 kandydatów. Jednak z całego okręgu tylko dwie osoby otrzymają mandat i znajdą się 52-osobowej reprezentacji Polski w Parlamencie Europejskim na następną 5-letnią kadencję. W tej chwili jednego przedstawiciela ma Prawo i Sprawiedliwości i jest nim prof. Karol Karski, jednego ma też Platforma Obywatelska i jest nim prof. Barbara Kudrycka.

Karol Karski znów będzie ubiegał się o mandat europosła, ale prof. Kudrycka już jakiś czas temu zapowiedziała, że nie zamierza tego robić, stąd jej brak na liście KE. "Dwójką" na liście PiS będzie natomiast były minister rolnictwa i prezydent Białegostoku Krzysztof Jurgiel.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1662 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39