Lokalnie i międzynarodowo. Wystawa uczniów z Polski, Włoch, Litwy, Łotwy i Hiszpanii

2021.09.30 07:08
Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10” już po raz 17. przygotował "Galerię na Płocie". Tym razem przy współpracy zagranicznych uczniów.
Lokalnie i międzynarodowo. Wystawa uczniów z Polski, Włoch, Litwy, Łotwy i Hiszpanii
Fot: ZSS Fundacji Edukacji "Fabryczna 10”

Po raz kolejny możemy podziwiać "Galerię na Płocie" uczniów z Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10”. Młodzież przygotowała ją już 17. raz. Ta jednak różni się nieco od poprzednich, bowiem ma charakter i lokalny, i międzynarodowy. Przedstawia krajobrazy Podlasia oraz "wodne" zdjęcia autorstwa uczestników międzynarodowego projektu "Every Drop Counts" (Liczy się każda kropla). W wernisażu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Czech, Włoch, Łotwy, Litwy i Hiszpanii, którzy są partnerami projektu i współtworzyli wystawę.

- Bardzo cieszymy się, że nasz szkolny projekt, wspierany przez profesjonalnych fotografów i grafików z KUBA-STUDIO, kolejny rok zaistnieje w przestrzeni miasta Białegostoku i będzie celem spacerów wielu osób – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka szkoły. 

Na 52 zdjęciach możemy podziwiać "Obrazki z Podlasia" autorstwa Łukasza Goroszko, miłośnika fotografii:

– To już kolejna ekspozycja z cyklu "Obrazki z Podlasia", która prezentuje dorobek moich fotograficznych podróży. A Podlasie jest na tyle piękne, że warto je zwiedzać rowerem lub pieszo, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie poznać je od podszewki i uwiecznić najciekawsze momenty, spotkania ze zwierzętami czy unikatowe piękne krajobrazy - mówi.

Szczególnego charakteru tegorocznej wystawie nadaje to, że w wernisażu uczestniczyła 30-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Czech, Włoch, Łotwy, Litwy i Hiszpanii, którzy odwiedzili białostocką szkołę w ramach edukacyjnego projektu "Every Drop Counts". To prace uczestników projektu z pięciu szkół partnerskich i SLO pokazane zostały w ramach dodatkowej wystawy "Woda".

- Tak, jak zakłada projekt, 20 zdjęć zaprezentowanych w galerii dotyczy szeroko pojętego tematu wody - mówi Agata Ratkiewicz, koordynatorka projektu. – Z każdego kraju partnerskiego otrzymaliśmy po trzy zdjęcia tematycznie związane z projektem, z ciekawymi tytułami w językach ojczystych i po angielsku. Dodaliśmy do nich swoje najciekawsze prace – i tak powstała ciekawa, międzynarodowa ekspozycja, podejmująca ważny temat wody, jej roli w przyrodzie i życiu człowieka w różnych jej aspektach – nie tylko w ekologicznym, ale też w rekreacyjnym, sportowym, czy krajobrazowym - dodaje.

Warto też podkreślić, że to pierwsza od czasu wybuchu pandemii COVID-19 wizyta zagranicznych uczniów w białostockiej szkole w ramach programu Erasmus+. Wernisaż uświetnił występ hiszpańskiego nauczyciela muzyki, grającego na gajdzie - instrumencie ludowym, kształtem i brzmieniem przypominającym dudy.

"Galerię na Płocie" jak zawsze można będzie w najbliższych miesiącach podziwiać przy ul. Fabrycznej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

710 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39