Ma być jeden czas. Letni lub zimowy

2018.09.12 16:56
Zdaniem Komisji Europejskiej zmiana czasu to przeżytek i utrudnienie dla mieszkańców Unii, dlatego instytucja proponuje, żeby państwa członkowskie przyjęły jedną stałą taryfę - letnią lub zimową. Do wyboru wedle uznania.
Ma być jeden czas. Letni lub zimowy
Fot: pixabay.com

Komisja Europejska chce zniesienia zmian czasu. Instytucja zaproponowała, żeby ostatni pełny cykl zmiany czasu na letni i z letniego na zimowy miał miejsce w 2019 r. Później każdy z krajów wspólnoty musiałby zdecydować się indywidualnie na stały czas letni bądź zimowy.

Zdaniem KE sezonowe przestawianie zegarów o godzinę jest reliktem przeszłości (wówczas chodziło o oszczędzanie energii). Poza tym Komisja uważa, że nie ma z tego żadnych konkretnych korzyści, a dla mieszkańców Unii takie rozwiązanie to nic innego jak tylko utrudnienie.

Pomysł ten będzie przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego. Jeżeli zostanie zatwierdzony, każdy z krajów członkowskich do kwietnia 2019 r. będzie musiał określić, który z czasów, letni czy zimowy, zamierza u siebie na stałe wprowadzić.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1067 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39