Magiczna i niezapomniana baśń. "Cudowna lampa Aladyna" w BTL-u

2015.03.20 00:00
Polsko-węgierska ekipa przygotowuje spektakl "Cudowna lampa Aladyna", najnowszą propozycję Białostockiego Teatru Lalek. Premierę zaplanowano w sobotę (21 marca).
Magiczna i niezapomniana baśń. "Cudowna lampa Aladyna" w BTL-u
Fot: Anna Dycha
"Cudowna lampa Aladyna" to najnowsza propozycja BTL-u

Spektakl reżyseruje András Veres z Węgier, który ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. "Cudowna lampa Aladyna" to baśń, która ma wiele wersji, ale tutaj wybór padł na tekst największego polskiego czarodzieja teatru lalek - Jana Wilkowskiego.

Uniwersalna baśń

- Nigdy nie planowałem, że będę zajmował się "Cudowną lampą Aladyna". Gdy przeczytałem tekst, wiedziałem, że napisał go człowiek, który czuje teatr lalek. To bardzo żywy tekst, z czytelnymi lalkowymi charakterami, bez grafomaństwa i niepotrzebnych tłumaczeń - mówił podczas konferencji prasowej András Veres.

Według niego to baśń o uniwersalnych prawdach - o miłości i spełnianiu marzeń dzięki wyjątkowemu przedmiotowi. Aladyn wykorzystuje lampę w pozytywny sposób. W innych rękach, np. złego czarodzieja, może być ona bardzo groźna.

Obrotowa scenografia i muzyka na żywo

Mocną stroną spektaklu jest scenografia - obrotowa scena, lalki na sznurkach. Te - jak wyjaśnia Szilárd Boráros (również pochodzący z Węgier) - inspirowane były lalkami z terenu Persji i Radżastanu.

Wyróżnia się również muzyka skomponowana przez Bogdana Szczepańskiego, która będzie wykonywana podczas spektaklu na żywo.

- Taką możliwość, taki komfort zapewnia niewiele teatrów w Polsce. BTL jest tu ewenementem. Właściwie wszyscy aktorzy mają muzyczne podstawy - podkreśla kompozytor.

Pytany o charakter muzyki, odpowiada: - Wszystko można o niej powiedzieć, ale nie to, że jest arabska. Tylko momentami pojawiają się echa dźwiękowe mogące się kojarzyć z tamtymi krajami.

W spektaklu występują aktorzy BTL-u: Alicja Bach, Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska, Jacek Dojlidko, Artur Dwulit, Zbigniew Litwińczuk, Krzysztof Pilat, Mateusz Smaczny i Paweł S. Szymański.

Święto lalkarzy w Białymstoku

Data premiery spektaklu (21 marca) nie jest przypadkowa. Przypada wtedy Światowy Dzień Lalkarstwa. Realizatorzy chcą również przypomnieć postać Jana Wilkowskiego, dramatopisarza, reżysera, inscenizatora, autora scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, aktora, lalkarza i pedagoga. Był jedną z najwybitniejszych postaci polskiego lalkarstwa. Obok Krzysztofa Raua jest założycielem Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku.

Nowe przedstawienie będzie prezentowane także podczas obchodów święta lalkarzy w Białymstoku - 22 marca.

Repertuar BTL-u

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
792 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39