Majowe święta w Białymstoku. Co zaplanowano w poszczególne dni?

2024.04.29 14:26
Przed nami rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń, a Białystok zostanie udekorowany. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniach.
Majowe święta w Białymstoku. Co zaplanowano w poszczególne dni?
Fot: UM Białystok

1 maja

W środę (1 maja), w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, o godzinie 12.00 przy pomniku Marszałka Piłsudskiego na Rynku Kościuszki podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej. Miejska Orkiestra Dęta im. F. Mocarskiego zagra hymn Unii Europejskiej – Odę do radości. Centrum Białegostoku zostanie przyozdobione flagami europejskimi, narodowymi i miejskimi.

2 maja

W Dniu Flagi RP (2 maja) o godz. 12.00 przy pomniku Marszałka rozpocznie się uroczystość. Nastąpi podniesienie flagi RP, odegrany zostanie hymn Polski. Miejskie uroczystości, jak co roku, przygotowywane są we współpracy z 18. Białostockim Pułkiem Rozpoznawczym. Tego dnia Białystok przyozdobią biało-czerwone, świąteczne dekoracje.

2 maja wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku i zwiedzanie wszystkich wystaw będzie bezpłatne. Ponadto dzieci i ich opiekunowie będą mogli wziąć udział w Patriotycznym Quizie. Wystarczy z punktu kasowego odebrać kartę zadań do wykonania, zwiedzać Muzeum i zatrzymując się w wyznaczonych punktach rozwiązywać zadania. Na koniec na uczestników zabawy czekać będzie zadanie plastyczne i mały upominek.

3 maja

W piątek (3 maja), w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, o godz. 9.00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Konstytucji 3 Maja. Odbędą się również nabożeństwa w intencji ojczyzny. O godz. 10.00 rozpocznie się Molebin w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, a o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP. Natomiast 5 maja o godz. 10.00 odbędzie się nabożeństwo w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

Główne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są organizowane przez wojewodę podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku. Odbędą się na Rynku Kościuszki, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Rozpoczną się o godz. 12.30. Wezmą w nich udział między innymi przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich i pozostali przedstawiciele służb mundurowych oraz oczywiście mieszkańcy. Uroczystość zakończy defilada wojskowa.

W tym dniu można będzie także skorzystać z zaproszenia Muzeum Wojska, do którego wstęp i zwiedzanie wystaw będą bezpłatne. Ponadto na skwerze Armii Krajowej (obok muzeum) odbędzie się pokaz ciężkiego sprzętu wchodzącego w skład jednostek wojsk Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce, m.in. czołgu Abrams oraz gąsienicowego bojowego wozu piechoty M2 Bradley.

3 maja centrum Białegostoku będą zdobiły flagi narodowe. Prezydent miasta z okazji majowych świąt przygotował okolicznościowe upominki dla mieszkańców. W Dniu Flagi po uroczystościach będą rozdawane flagi narodowe, natomiast 3 maja – narodowe kokardy i flagi. Wszystko w biało-czerwonych barwach.

W weekend również nie zabraknie atrakcji

W sobotę (4 maja) poza zwiedzaniem wystaw w Muzeum Wojska będzie można skorzystać ze specjalnych atrakcji przygotowanych w muzealnej Sali Edukacyjnej. Osoby chcące przetestować swoją wiedzę wezmą udział w grach dotyczących historii Polski. Muzeum zaprasza też na stanowisko artystyczne, na którym każdy będzie mógł wykonać swojego własnego orła i zabrać go ze sobą do domu.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1693 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39