Mamy szansę na otrzymanie czujników powietrza. Potrzebne są jednak głosy mieszkańców

2017.11.19 17:09
Jedno ze stu polskich miast o największym stężeniu zanieczyszczeń w atmosferze znajduje się w woj. podlaskim. Jednocześnie w naszym regionie mogą pojawić się czujniki monitorujące jakość powietrza. Wystarczy, że Podlasianie zagłosują.
Mamy szansę na otrzymanie czujników powietrza. Potrzebne są jednak głosy mieszkańców
Fot: pixabay.com

W 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę polskich miast z największym stężeniem zanieczyszczeń powietrza. Jest na niej jedno miasto z woj. podlaskiego. To Łomża.

– Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój wielu groźnych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Liczba zgonów z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest około dziesięć razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków drogowych – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, badacz wpływu smogu na zdrowie.

Jednocześnie warto wiedzieć, że do 10 grudnia mieszkańcy Podlasia mogą głosować w ogólnopolskim przedsięwzięciu na lokalizacje w swoim regionie. W miejscach, które uzyskają najwięcej głosów, zostaną zamontowane zewnętrzne czujniki monitorujące jakość powietrza. Urządzenia te "na żywo" przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie. Są niewielkie i proste w montażu, muszą być jedynie umieszczone na zewnątrz, a do funkcjonowania potrzebują dostępu do prądu oraz zasięgu działania telefonii komórkowej. Łącznie do różnych miejsc trafi 150 czujników.

Głosy oddawać można na stronie internetowej www.wiemczymoddycham.pl.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

865 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39