Maratońska sztafeta, która niesie pomoc. Zbliża się kolejna edycja Electrum Ekiden

2018.05.29 13:13
W dniach 9-10 czerwca zorganizowana zostanie kolejna edycja sztafety Electrum Ekiden. To wydarzenie, które łączy sportową rywalizację z pomocą potrzebującym.
Maratońska sztafeta, która niesie pomoc. Zbliża się kolejna edycja Electrum Ekiden
Fot: Rafał Żuk
Od lewej: Grzegorz Kuczyński, Rafał Rudnicki, Paweł Orpik

Drużynowy bieg indywidualny?

Są osoby, które wolą sporty drużynowe, są też tacy, którzy lepiej czują się w zmaganiach indywidualnych, gdzie wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego, jak zaprezentuje się jedna osoba. Tak też jest we wszelkiego rodzaju zawodach biegowych, ale można też znaleźć wyjątki od tej reguły. Właśnie taki stanowi impreza zatytułowana Electrum Ekiden, która skierowana jest wprawdzie do biegaczy, lecz - aby osiągnąć zadowalający rezultat - potrzebny jest dobry występ całego zespołu. Wspomniane wydarzenie to bowiem sztafeta.

I to sztafeta, która wspiera potrzebujących, gdyż 30% kwoty wpisowego przekazywane jest na rzecz Fundacji "Pomóż Im" - Hospicjum dla Dzieci. W tym roku zebrane środki umożliwią zakup asystorów kaszlu.

- W tym roku całość pieniędzy, które otrzymamy, wydamy na zakup asystorów kaszlu. Jest to sprzęt medyczny niezbędny naszym dzieciom, bo swobodne oddychanie jest bardzo ważnym elementem jakości życia - mówi Arnold Sobolewski, prezes Fundacji "Pomóż Im".

Jak się okazuje, chętnych do pomagania nie brakuje. Z każdą kolejną edycją liczba startujących zespołów rośnie, dzięki czemu zebranych środków może być coraz więcej.

W 2017 r. wystartowały 202 ekipy. Jak będzie tym razem?

W 2015 r. - podczas pierwszej edycji sztafety - wystartowało 139 drużyn. Rok później było ich już 181, by w 2017 r. w biegu wzięły udział 202 ekipy. Na ten moment - czyli na 10 dni przed imprezą - do rywalizacji dorosłych zapisanych jest już ponad 160 teamów, co pozwala sądzić, że poprzedni rekord zostanie pobity.

- W jednej drużynie biegnie 6 osób. Mają one łącznie do pokonania 42 km 195 m. Jest to podzielone oczywiście na te 6 osób. Pierwsza biegnie 7 km 195 m, kolejne dwie po 10 km i kolejne trzy po 5 km, co daje nam łącznie dystans maratoński, bo mamy do czynienia ze sztafetą maratońską - mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Rywalizacja toczyć się będzie w dużej mierze na lekkoatletycznym stadionie przy ul. Zwierzynieckiej, ale nie tylko. Planowane są też odcinki poza granicami obiektu.

- Serce zawodów będzie na stadionie lekkoatletycznym. Jest też jednak wyznaczona pętla częściowo po ulicy Zwierzynieckiej, częściowo po pobliskim parku, ul. 11 Listopada i pętelka po stadionie - kontynuuje swą wypowiedź Grzegorz Kuczyński.

W sumie w imprezie, która rozegrana zostanie 9 i 10 czerwca, weźmie udział ponad 2 tys. osób. Pierwszego dnia do boju staną dzieci, kolejnego do pomagania potrzebującym i sportowej rywalizacji przystąpią dorośli. Chęć udziału w wydarzeniu zgłosiło już wiele firm i instytucji. Na starcie pojawi się m.in. drużyna składająca się z przedstawicieli miasta.

Zapisy do Electrum Ekiden wciąż trwają. Odbywają się one za pomocą strony internetowej organizatora.

Szczegóły: Electrum Ekiden 2018. Maratońska sztafeta

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1115 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39