Marszałek nagrodził najbardziej utalentowanych uczniów

2014.01.23 00:00
60 najbardziej utalentowanych uczniów z województwa podlaskiego otrzymało w czwartek (23.01) stypendia marszałka w dziedzinie twórczości artystycznej.
Marszałek nagrodził najbardziej utalentowanych uczniów
Fot: MC

W czwartek (23.01), podczas uroczystej gali połączonej z prezentacją młodych talentów, marszałek województwa już po raz 9. wręczył stypendia najbardziej uzdolnionym artystycznie uczniom z naszego województwa.
- Gratuluję wszystkim stypendystom, a ich opiekunom i nauczycielom dziękuję za współpracę przy rozwijaniu ich talentów - zwrócił się do zebranych Jarosław Dworzański, marszałek województwa.

W roku 2013 złożono aż 170 wniosków, z czego Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał stypendium 60 uczniom. Przez najbliższy rok będą oni otrzymywać po 250 zł miesięcznie. Komisja konkursowa brała pod uwagę zasięg całego terytorium województwa, różnorodność talentów, rozpiętość wiekową oraz warunki rozwoju talentu.
- Pracowało nam się ciężko, bo trudno wybrać tak stosunkowo niewielką grupę spośród tylu kandydatów. Poza tam, jak zmierzyć talent? Co roku pojawia się coraz więcej zgłoszeń od utalentowanych osób. Te stypendia to zachęta, abyście rozwijali swoje talenty - mówił Ryszard Wolwark, przewodniczący kapituły konkursowej oraz członek sejmiku wojewódzkiego.

Podczas gali wystąpiła m.in. 15-letnia Emilia Jarocka, która już po raz 5. została stypendystką marszałka. Emilia od 9 lat gra na skrzypcach i bierze udział w wielu konkursach dla młodych artystów.
- Przyznane stypendium przeznaczam na różne akcesoria i kursy muzyczne. Udało mi się także kupić za nie laptopa - opisuje stypendystka.

Pośród nagrodzonych nie zabrakło uczniów z Białegostoku, są to: Paweł Androsiuk, Konrad Bayer, Marta Bobko, Kinga Boćkowska, Julia Dmochowska, Michał Domalewski, Kamil Dzieniszewski, Julia Garbuz, Julia Iwaniuk, Karolina Jakubowska, Emilia Jarocka, Gabriela Krauze, Kamila Kinga Łosiewicz, Ada Pokorska, Gabriela Prymaka, Aleksandra Reszeć, Sergiusz Romaniuk, Zuzanna Siemieniako, Anna Szutkiewicz, Michał Wałejko, Kamil Zajkowski oraz Julita Żywno.

Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej w województwie podlaskim zostały ustanowione przez sejmik wojewódzki w 2005 roku, po śmierci Papieża Jana Pawła II. W pierwszych latach przyznawano po 30 stypendiów rocznie. Od 2010 roku pula ta została zwiększona do 45. W roku 2011 przyznano 60 stypendiów i tak jest do dziś.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1418 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39