Marszałek przedstawił projekt budżetu na 2012 r.

2011.11.22 00:00
428 mln zł dochodu, 522 mln wydatków i 94 mln zł deficytu budżetowego - tak w skrócie można przedstawić budżet województwa na nadchodzący rok.
Marszałek przedstawił projekt budżetu na 2012 r.
Fot: sxc.hu

- Nie będzie to budżet łatwy, ale z całą pewnością realny - ocenia marszałek województwa, Jarosław Dworzański.

Zakładany deficyt 94 mln zł ma być o 25,6 mln zł niższy od tegorocznego, 20 mln zł mniej zostanie też wydane, dochody, biorąc pod uwagę inflację, pozostaną na podobnym poziomie.

Najwięcej pieniędzy - 18,6 mln zł - w przyszłorocznym budżecie zapisano na dokończenie i oddanie do użytku gmachu Opery Podlaskiej. Większość inwestycji wartej blisko 230 mln już zrealizowano. Według zapewnień marszałka, pieniędzy wystarczy - pozostało już tylko jej wykończenie i wyposażenie, m.in. w instrumenty. Dworzański nie ukrywał jednak, że liczył, że województwo otrzyma pomoc finansową z budżetu Białegostoku (zwracał się o 4 mln zł).
- Decyzją samorządu białostockiego w tym zakresie jestem rozczarowany. Liczyłem, że będzie to otwarcie dla realizacji wspólnych przedsięwzięć - mówił.

Drugim pod względem wielkości wydatkiem inwestycyjnym w 2012 r. jest budowa sieci szerokopasmowej za 16,8 mln zł (w sumie jej koszt to 252 mln zł). Powstanie także za 1,9 mln zł wyciąg nart wodnych w Szelmencie.
Jak powiedział Dworzański, "rozmowy o budowie Książnicy Podlaskiej na razie utknęły w martwym punkcie".

Według oceny skarbnika województwa, Henryka Gryko, nasze województwo powinno się chwalić kwotą jaką przeznacza na kulturę. W sumie jest to blisko 55 mln zł (z pieniędzmi na Operę), co w przeliczeniu na jednego mieszkańca sytuuje nas bardzo wysoko wśród województw. Warto zaznaczyć, że 800 tys. zł trafi na ochronę zabytków.

- O 30% podniesiono wydatki inwestycyjne w zdrowie - podkreśla też wicemarszałek Cezary Cieślukowski. Żadna z inwestycji w placówkach służby zdrowia nie jest zagrożona. Będzie kontynuowana rozbudowa szpitala wojewódzkiego w Białymstoku (łączna wartość inwestycji 45,2 mln zł) oraz Białostockiego Centrum Onkologii (wartość rozpoczętego pierwszego etapu planowana jest na 58,6 mln zł).

W sumie na inwestycje w ochronie zdrowia w budżecie zapisano ponad 50 mln zł. 32 mln zł z tej kwoty to środki na inwestycje niedofinansowane przez UE. Na wkłady własne na projekty unijne zarezerwowano 16,6 mln zł.

Na inwestycje na drogach wojewódzkich w budżecie znalazło się 72,3 mln zł. Najwięcej - 26 mln zł przeznaczono na budowę drogi Białystok - Kleosin, a Ponad 20 mln na trasę Nowosady - Hajnówka i Zwodzieckie - Nowosady. Na poprawę komunikacji w naszym regionie na razie na pewno nie wpłynie lotnisko. Proces inwestycyjny będzie przeprowadzany praktycznie od początku. W 2012 r. 1,5 mln zł przeznaczy się na opracowanie dokumentacji dla aeroportu.

Ponadto 12 mln zł przeznaczono na melioracje a ponad 21 mln zł wyniesie dotacja do kolejowych przewozów regionalnych (w tym 5,7 mln zł z funduszu kolejowego).

Według skarbnika województwa w 2012 r. zagrożeniem dla budżetu może być realizacja dochodów, choć podkreślił, że założono je na bardzo realnym poziomie. Niepokojący jest też spadek dochodów z tytułu podatków. Uspokajał, że zadłużenie województwa na koniec 2011 r. prognozowane jest na poziomie 6,6 mln zł co w skali całego budżetu nie jest wartością znaczącą. W przyszłym roku planowane jest zaciągnięcie jeszcze około 10 mln kredytu.

E.S.

1300 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39