Marszałek zabiera dotację na park historyczny Trylogia

2013.10.15 00:00
To mogła być jedna z większych atrakcji turystycznych Podlasia. Park historyczny "Trylogia", którego budowę planowano w Mielniku w najbliższym czasie jednak nie powstanie. Marszałek cofnął dotację na jego utworzenie.
Marszałek zabiera dotację na park historyczny Trylogia
Fot: M. Gorbacz
Rozalia Mancewicz (Miss Polonia 2010) jako Helena i Marek Twardowski (kajakrz) jako Skrzetuski

Zarząd województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego we wtorek (15.10) podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z gminą Mielnik o dofinansowanie pierwszego etapu projektu na budowę Parku Historycznego "Trylogia".

Blisko 27-milionowa dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego została przyznana w listopadzie ubiegłego roku, a w marcu została podpisana umowa z samorządem. Mielnik był w niej zobowiązany do rozpoczęcia realizacji projektu w ciągu sześciu miesięcy. Niestety gminie nie udało się rozstrzygnąć przetargu i podpisać umowy z wykonawcą.

- W tej sytuacji zarząd województwa uznał, że umowę należy rozwiązać, bo istnieje zbyt duże ryzyko, że przeznaczone na projekt pieniądze nie zostaną wykorzystane i rozliczone do końca obecnej perspektywy finansowej UE - wyjaśnia Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka.
Jak poinformował Kwasowski, w ciągu tygodnia marszałkowie podejmą decyzję, na co przeznaczyć 27 mln zł w ramach RPO.

Do końca 2014 r miał zakończyć się pierwszy etap budowy parku historycznego "Trylogia" - stanica Chreptiowska. Według planów stanicę wypełniałyby postacie i przestrzenie oddające ducha siedemnastowiecznej kresowej warowni. Można byłoby w niej wcielić się w dowolną postać z epoki poprzez założenie odpowiedniego stroju, udział w szkoleniu wojskowym czy uczenie się dawnego rzemiosła. Miała w niej powstać również multimedialna makieta Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz kino 7D.

Kolejnymi etapami Parku miały być dwór Oleńki, Czarci Jar i grób Michała Wołodyjowskiego. Całość powstałaby w oparciu o "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz jej ekranizację w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W tej chwili nie wiadomo, czy gmina Mielnik będzie ponownie starać się o dotację na tę inwestycję.

O inwestycji:
Stanica Chrepitowska z żywą historią i kinem 7D. W Mielniku powstaje Park Historyczny "Trylogia"

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1552 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39