Mechanicy chętnie zatrudniani przez pracodawców, zarabiają też nieźle

2013.11.08 00:00
Jak wygląda rynek pracy dla absolwentów kierunków mechanicznych w woj. podlaskim oraz na jakie pensje mogą oni liczyć? Na te oraz podobne pytania można znaleźć odpowiedzi w najnowszych wynikach badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.
Mechanicy chętnie zatrudniani przez pracodawców, zarabiają też nieźle
Fot: sxc.hu

WUP w Białymstoku, w ramach projektu pn. "Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych" przeprowadził w 2013 r. badanie losów zawodowych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych województwa podlaskiego kształcących się w zawodach technicznych i inżynierskich związanych z branżą maszynową, którzy ukończyli naukę w latach 2010-2012. Poniżej prezentujemy wstępne wyniki badań.

W jakim zawodzie najłatwiej o pracę?

Jeżeli chodzi o absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, mechanicy i technicy elektronicy nie mają problemów ze znalezieniem pracy - 100% ankietowanych deklaruje, że jest aktywna zawodowo. Operatorzy obrabiarek skrawających oraz technicy mechanizacji rolnictwa również są rozchwytywani przez pracodawców - ponad 70% respondentów znalazło zatrudnienie. W najgorszej sytuacji spośród absolwentów związanych z branżą maszynową są: mechanicy pojazdów samochodowych (tylko 31% jest aktywna zawodowo).

Biorąc pod uwagę badanych w wykształceniem wyższym mechanicznym, prym wiodą absolwenci inżynierii biomedycznej - aż 100% ankietowanych znalazło pracę. W grupie, w której zatrudnienie sięga powyżej 70%, znalazły się także osoby po kierunkach: mechanika i budowa maszyn, elektrotechnika oraz elektronika i telekomunikacja. Najmniej, ale i tak aż w 62%, aktywni zawodowo są absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji.

Ile zarabiają mechanicy?

WUP sprawdził także, ile zarabiają osoby z wykształceniem mechanicznym. Okazuje się, że wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, powyżej 4 tys. zł zarabia aż 50% osób, które ukończyły profil elektromechaniczny. Podobnymi zarobkami mogą pochwalić się technicy pojazdów samochodowych - aż 43% zarabia powyżej tej kwoty. Najniższe zarobki odnotowuje się w przypadku zawodów: operator obrabiarek skrawających (aż 67% otrzymuje pensję w wysokości do 999 zł) oraz mechanicy i technicy elektronicy (100% - pensja w przedziale 1000-1999 zł).

Co ciekawe, absolwenci szkół wyższych deklarują niższe zarobki, aniżeli osoby bez tytułu inżyniera. Powyżej 4 tys. zł zarabiają osoby po automatyce i robotyce (11% badanych), zarządzaniu i inżynierii produkcji (5%) oraz elektrotechnice (3%). Wg deklaracji respondentów wynika, że najniższa wynagrodzenia otrzymują absolwenci inżynierii biomedycznej (100% badanych zarabia w przedziale 1000-1999 zł).

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

955 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39