Medale zostały rozdane. Duże zawody o randze mistrzostw Polski dobiegły końca

2022.08.22 10:26
W niedzielę (21.08), na terenie Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy i w jego okolicach, odbyły się mistrzostwa Polski w triathlonie. Rywalizowano w wodzie, na rowerach oraz na trasach biegowych.
Fot: BOSiR

Poznaliśmy nowych mistrzów

W OSW Dojlidy odbył się finał prestiżowego cyklu Elemental Tri Series. To triathlonowa impreza, podczas której można podziwiać ogromne wyczyny zawodowych sportowców, amatorów oraz sportowców z niepełnosprawnościami.

O godz. 8.00 jako pierwszy wystartował międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich. Podstawowym celem tych zawodów jest współzawodnictwo młodzieży z Węgier, Czech i Polski oraz wyłonienie najlepszych i najbardziej perspektywicznych triathlonistów, którzy rokują jako największe nadzieje na start w olimpiadzie. W tym roku na podium w kategoriach młodzików, juniorów młodszych i juniorów stanęli reprezentanci z Polski i Węgier.

Ważnym elementem cyklu Elemental Tri Series w Białymstoku były też mistrzostwa Polski w paratriathlonie. Zwyciężył w nich Adam Śliż, który trasę 750 m wpław, 20 km na rowerze i 5 km biegiem pokonał w czasie 1:07:02. Wśród kobiet najlepsza była Marta Dzieciątkowska, która ukończyła paratriathlon z wynikiem 1:14:14.

W triathlonie na dystansie olimpijskim (1500 m pływania - 40 km jazdy na rowerze - 10 km biegu) rozdano medale mistrzostw Polski elity i U-23 oraz w różnego rodzaju kategoriach wiekowych.

W kategorii elity i U-23 wśród mężczyzn zwyciężył Kamil Kulik, który całą trasę pokonał w czasie 1:52:07, natomiast w zmaganiach kobiet triumfowała Paulina Klimas (2:02:02). W kategoriach wiekowych najlepszym zawodnikiem był Kasper Tochowicz (1:54:53), a najszybszą zawodniczką okazała się Alicja Pyszka-Bazan (2:10:07). Na tym dystansie rywalizowały także sztafety, w których jeden zawodnik płynął, drugi jechał na rowerze, a trzeci biegł. Tu najlepsze było trio Dawid Bojarczyk, Patryk Drężek, Marcin Kisielewski. Wymienieni sportowcy osiągnęli wspólny czas na poziomie 1:54:34.

Startowały również dzieci

W ramach Elemental Tri Series Białystok na dystansie sprinterskim (750 m pływania - 20 km jazdy rowerem - 5 km biegu) zawodnicy rywalizowali w kategorii open lub w swojej grupie wiekowej. Tu wydarzyła się niecodzienna sytuacja w triathlonie, gdyż rywalizację jako pierwsza ukończyła kobieta. Najlepszą sprinterką była Zofia Kuriata, która może pochwalić się czasem 1:06:37. Chwilę później na mecie z rezultatem 1:07:51 zameldował się Wojciech Rogowicki.

Nowością w tegorocznym Elemental Tri Series Białystok były mistrzostwa Polski w aquabike, na które składało się 1500 m pływania i 40 km jazdy rowerem. W tego typu zmaganiach zwyciężył Piotr Łazaronek (1:19:42), a wśród kobiet wygrała Anna Wyparło (1:31:52). Nie zapomniano też o najmłodszych. Dzieciom przygotowano aquathlon, czyli zawody w pływaniu i bieganiu na różnych dystansach.

Start, meta, strefa zmian i biuro zawodów każdej z imprez zlokalizowane były na terenie Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy. Łącznie w wydarzeniu, w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach, wzięło udział ponad 400 osób. Białostockie zawody były finałem cyklu Elemental Tri Series, który w tym roku odbywał się także w Olszynie, Rzeszowie i Krakowie-Niepołomicach.