Melodia z dźwięków i wspomnień. Mikrohistoria Alicji Szataginowej

dodane dnia: 2024-06-03 przez: Dali01
Termin imprezy:
2024-06-09 - 2024-09-01
Organizatorzy zapraszają na kolejną wystawę z cyklu "Galeria mikrohistorii".

Historia Alicji Szataginowej, z domu Wille, jest z wielu względów wyjątkowa. Bohaterka naszej wystawy poświęciła życie nauczaniu gry na fortepianie, co na pewno wymagało zarówno talentu muzycznego, jak i cierpliwości. Pochodziła z zamożnej rodziny niemieckich fabrykantów, a obiekt, którego współtwórcą był jej ojciec Hubert Wille – dawniej Fabryka Beckera, obecnie Galeria Alfa – do dziś jest ważny dla wielu białostoczan. Co więcej, historia jej rodziny, w której odnaleźć można różne narodowości, wyznania i kultury, jest autentycznym dowodem na tak często przytaczaną dziś wielokulturowość Białegostoku. Mikrohistoria Alicji Szataginowej na pewno nie jest typowym przykładem białostockiej biografii i właśnie dzięki temu może być interesująca dla wielu z nas.

Prezentowana na wystawie kolekcja fotografii to także opowieść o tym, jak cienka jest czasem granica między pamięcią a zapomnieniem. Państwo Tomaszewscy, aktualni właściciele rodzinnego domu Alicji Szataginowej przy ul. Parkowej 6, zachowali bryłę pałacyku oraz zatroszczyli się o odnalezione w jego wnętrzu dokumenty. Zgodzili się też na udostępnienie ich szerokiej publiczności, m.in. na potrzeby książki "Zagubiona perła i dwa światy" Iwony Zinkiewicz oraz do zbiorów Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej. Ich uważność i wrażliwość, coraz rzadsze w dzisiejszych czasach, przyczyniły się do zachowania dla potomnych mikrohistorii Alicji Wille-Szataginowej.

Wystawa jest częścią wydarzenia „Archifest. Weekend archiwów społecznych”. Jest to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Jej pierwsza edycja odbędzie się między 7 a 9 czerwca. W trakcie trzech dni w prawie 30 archiwach społecznych z 22 miejscowości w Polsce odbędą się różnorodne wydarzenia przygotowane dla lokalnych społeczności – będą to m.in. spotkania, na które mieszkańcy i mieszkanki przyniosą swoje zdjęcia i podzielą się opowieściami o przeszłości okolicy, spacery tematyczne, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne fotografii, gry i warsztaty rodzinne.

Inne wydarzenia w ramach Archifestu:
9 czerwca 2024
- godz. 12:00 | Wyjdź z ramy - warsztaty rodzinne (obowiązują zapisy: tel. 85 67 67 367)
- godz. 16:30 | Małe ojczyzny podlaskich Białorusinów – spotkanie wokół książek

Wernisaż: 9 czerwca 2024, godz. 16:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Wernisaż i niedziele: wstęp wolny, pozostałe dni: 8 zł
Wystawa czynna do 1 września 2024 codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10:00-17:00
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

951 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39