Metamorfoza zalewu w Wasilkowie. Będzie można korzystać z dużego placu zabaw [ZDJĘCIA]

2024.03.06 14:13
Okolice zalewu w Wasilkowie zmieniają się nie do poznania. Nic dziwnego - od końca września trwają tam prace związane z powstaniem terenów rekreacyjnych z prawdziwego zdarzenia. Co dokładnie obejmuje inwestycja?
Metamorfoza zalewu w Wasilkowie. Będzie można korzystać z dużego placu zabaw [ZDJĘCIA]
Fot: UM Wasilków

W Wasilkowie od końca września trwają prace związane z prawdopodobnie największą w historii gminy inwestycją publiczną o charakterze rekreacyjnym. Zagospodarowanie okolic całego zalewu jest podzielone na wiele etapów. Najpierw rozpoczęto od prac związanych z zagospodarowaniem północnego nabrzeża zalewu w Wasilkowie - od strony ulicy Jurowieckiej.

- Ze względu na dwa źródła pozyskanych środków zewnętrznych obecne prace stanowią dwie odrębne inwestycje. Pierwszą część - poza zagospodarowaniem terenu - stanowi budowa między innymi budynku gospodarczego w pobliżu tamy, z wypożyczalnią sprzętu wodnego, największej w naszej gminie plaży miejskiej oraz tężni solankowej, zlokalizowanej w pobliżu ulicy Białostockiej. Ta część to koszt prawie 11 milionów złotych, z czego 9 milionów złotych pochodzi z dofinansowania zewnętrznego - wyjaśnia Urząd Miejski w Wasilkowie.

Niebawem dzieci będą mogły szaleć na nowym placu zabaw

Druga inwestycja to budowa placu zabaw, jakiego do tej pory jeszcze w gminie nie było. Najmłodszym mieszkańcom z pewnością spodobają się zjeżdżalnie, wieże do wspinaczki, huśtawki, hamaki, tyrolka i inne atrakcje. I ta część inwestycji została już zrealizowana. Jednak będzie można z niej korzystać, dopiero gdy wszystkie prace budowlane prowadzone wokół placu zostaną ukończone.

Budowa placu zabaw kosztowała prawie 1,5 miliona złotych, w tym prawie 600 tysięcy złotych stanowiło dofinansowanie podchodzące ze środków pozyskanych dzięki LGD Puszcza Knyszyńska (Lokalna Grupa Działania).

Dodatkowo pomiędzy tężnią a wypożyczalnią sprzętu wodnego wykonane zostaną plaże – zarówno piaszczysta, jak i trawiasta. Natomiast bezpośrednio przy ulicy Jurowieckiej będzie zlokalizowany duży parking samochodowy.

Zagospodarowanie obszaru wokół zalewu jest inwestycją wieloetapową, magistrat ma również projekt zagospodarowania południowego wybrzeża. Jak informował nas we wrześniu Sebastian Mackiewicz z Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Wasilkowie, na żadnym etapie nie są przewidywane prace, które mogłyby być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

Zakończenie inwestycji "Nowy Ładny Zalew w Wasilkowie" planowane jest na początek 2025 roku.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39