Miasto ma swoje dni

2008.06.20 00:00
Koncert projektu Grube Ryby był największą atrakcją pierwszego dnia tegorocznych Dni Miasta Białegostoku. Mieszanka jazzu i hip hopu rozbrzmiewała wczoraj wieczorem na Rynku Kościuszki.

Grupę tworzą cenieni artyści Jarosław Śmietana i Wojciech Karolak oraz wokaliści grupy WU - HAE - Bzyk i Guzik. Wszystko zaczęło się od piosenki "Story of polish jazz" skomponowanej przez Śmietanę, której wykonanie powierzył właśnie Bzykowi i Guzikowi. Wkrótce do projektu dołączył klawiszowiec Wojciech Karolak. Na koncie mają wydaną w zeszłym roku płytę z tekstami komentującymi polską rzeczywistość.

Rozpoczęli od rozimprowizowanej wersji utworu "Kiedy byłem małym chłopcem" Brekautów. Potem na scenie pojawili się Bzyk i Guzik - artyści z popularnego krakowskiego klubu Piękny Pies. "Tak się bawi Kraków nocą" - śpiewali. W kolejnym kawałku przestrzegali przed zgubnym działaniem narkotyków.

Plenerowy występ przyciągnął różnorodną publikę: i elegancko ubrane starsze pary, i młodych ludzi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jazzowe standardy okraszone dużą dawką instrumentalnej improwizacji i chłodnego brzmienia organów Hammonda czy mocne hiphopowe wykonania wokalistów. Koncert zorganizował Białostocki Ośrodek Kultury.

To dopiero początek atrakcji. Jeszcze dziś w Galerii Arsenał wystawa, której nie można przegapić. Swoje prace pokażą uznani artyści młodego pokolenia - Karol Radziszewski i Kuba Dąbrowski. Pochodzą z Białegostoku, ale od lat mieszkają i tworzą w Warszawie. W ramach wystaw pokaz malarstwa, wideo i fotografii. Wernisaż o godz. 18.00. Natomiast wieczorem na Rynku Kościuszki zagra Maanam z Korą Jackowską. Wybrane propozycje na weekend to: koncerty muzyki dawnej i klasycznej, pokazy tańca dworskiego, wernisaż wystawy fotograficznej "Galeria bezdomna" oraz Jarmark na Jana.

andy

584 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39