Miasto odnosi się do zarzutów ws. lotniska

2023.07.04 07:50
Miasto Białystok twierdzi, że do jakichkolwiek dalszych prac przy rozbudowie lotniska Krywlany konieczna byłaby i tak nowa decyzja środowiskowa. Radni krytyczni wobec poczynań prezydenta uważają, że to on nie dopilnował stosownych terminów, by dotychczasową decyzję niejako "przedłużyć".
Miasto odnosi się do zarzutów ws. lotniska
Fot: UM Białystok

Po konferencji prasowej radnych Rady Miasta w Białymstoku z klubu PiS i i interpelacji przewodniczącego tego klubu Henryka Dębowskiego, w której zażądał od prezydenta Tadeusza Truskolaskiego odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie dopilnowano terminu przedłużenia ważności niezwykle ważnego dokumentu, bez którego wszelka rozbudowa lotniska Krywlany jest niemożliwa (szczegóły: Krywlany znów odleciały. Radny obwinia prezydenta) swoje stanowisko przedstawia Miasto Białystok.

- Miasto Białystok realizuje sukcesywnie kolejne etapy rozwoju Lotniska Krywlany w Białymstoku - zapewnia Urszula Boublej, rzeczniczka białostockiego magistratu. - Od czerwca 2022 roku trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej oraz kosztorysów wybudowania terminala i hangaru wraz z niezbędną infrastrukturą.

Zadanie to realizuje wybrana w przetargu firma INNEBO Sp. z o.o. Wcześniej jednak - jak twierdzi miasto - niezbędne jest uzyskanie nowej decyzji środowiskowej, gdyż "decyzja wydana w 2016 r. została w całości skonsumowana. Oznacza to, że wszystkie elementy w niej zawarte zostały zrealizowane".

- Zgodnie ze stanem prawnym oraz dokumentami, którymi dysponuje Urząd Miejski w Białymstoku, aby zrealizować kolejne inwestycje na terenie Krywlan, niezbędna jest nowa decyzja środowiskowa - tłumaczy Urszula Boublej.

28 czerwca Zarząd Mienia Komunalnego wystąpił do zarządzającej lotniskiem firmy Aero Partner Sp. z o.o. z prośbą o wyjaśnienie przyczyn wystąpienia z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zajęcie stanowiska ws. aktualności decyzji środowiskowej z 2016 r.

- Na odpowiedź czekamy - informuje rzeczniczka. - Trwają procedury nad zmianą zarządzającego lotniskiem z firmy Aero Partner Sp. z o.o. na Miasto Białystok.

W informacji, jaką przekazał mediom białostocki magistrat podkreślono też, że prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wystąpił z pismem do 13 instytucji, w którym zwraca uwagę na fakt, że Karol Halicki ze Stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok nie reprezentuje Miasta Białystok i nie jest z nim w żaden sposób powiązany.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

993 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39