Miasto pomoże przedsiębiorcom. Obniży czynsz i odroczy termin spłat na 2 miesiące

2020.11.02 15:08
Władze miasta postanowiły pomóc przedsiębiorcom, którzy przez epidemię znaleźli się w trudnej sytuacji. Teraz osoby z branży gastronomicznej czy eventowej będą mogły skorzystać z czasowego obniżenia stawek czynszu oraz odroczenia ich spłat na 2 miesiące.
Miasto pomoże przedsiębiorcom. Obniży czynsz i odroczy termin spłat na 2 miesiące
Fot: Malwina Witkowska

Półtora miliona dla przedsiębiorców

Prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał w piątek (30.10) zarządzenie ws. czasowego obniżenia stawek czynszu za lokale wynajmowane od Zarządu Mienia Komunalnego (ZMK).

- Pozwoli to na realną pomoc dla białostockich przedsiębiorców. My jako miasto staramy się wsłuchiwać w ten głos, który płynie od lokalnego biznesu - poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Dodał również, że od czasów pandemii czyli od 14 marca do końca lipca ZMK udzielał obniżek ok. 300 przedsiębiorcom miesięcznie. Z tego tytułu miasto ulżyło przedsiębiorcom na kwotę 1,5 mln zł.

Protest branży gastronomicznej

Ponad dwa tygodnie temu rząd postanowił zamknąć wszystkie lokale gastronomiczne. Mogą jedynie sprzedawać posiłki na wynos bądź w dowozie. W związku z wprowadzonym drugim lockdownem, w sobotę (31.10) odbył się protest podlaskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Zobacz: "Ostatnia Wieczerza" - spacer branży gastro.

- Gdy spacerowałem tutaj wraz z mieszkańcami i przedsiębiorcami z branży gastronomicznej, często padał taki postulat, że miasto powinno zwolnić ludzi z czynszu, ponieważ obroty zdecydowanie spadają. Rozmawiałem z ludźmi z branży gastronomicznej i mówili "my nie przeżyjemy do końca roku, jeżeli rząd nie pozwoli otworzyć restauracji" - powiedział Krzysztof Truskolaski poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Interpelację dotyczącą branży gastronomicznej złożyła radna Katarzyna Bagan-Kurluta.

- W sobotę odbyła się demonstracja i widać, że kwestia zamknięcia lokali jest kwestią bardzo bolącą. Cieszę się, że miasto zareagowało natychmiast, w związku z tym zorientowało się, że trzeba pomóc i pomaga – dodała radna.

Obniżenie czynszu i przesunięcie terminu wpłat

Aby pomóc przedsiębiorcom, miasto przygotowało dwie formy pomocy. Pierwszą z nich jest obniżenie czynszu za lokale miejskie proporcjonalnie do poniesionych strat.

- Po drugie proponujemy przesunięcie terminów wpłat należności o dwa pełne miesiące, co oznacza odroczenie płatności czynszu. Te wnioski, które przedsiębiorcy będą składać dotyczą okresu od 17 października - tłumaczy zastępca prezydenta.

Pomoc skierowana jest do podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą w lokalach lub budynkach należących do miasta.

- Aby skorzystać z tej pomocy należy wykazać spadek obrotów o min. 40% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. Trzeba również terminowo złożyć dokumenty. Co istotne, stawka czynszu nie może być niższa od wysokości kosztów eksploatacyjnych co oznacza, że czynsz będzie wynosił maksymalnie koszty eksploatacji danego lokalu - dodał Rafał Rudnicki.

Wnioski o przyznanie pomocy znajdują się na stronie urzędu miasta.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1648 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39