Miasto zaprasza na Noc Muzeów. Co się będzie działo?

2023.05.11 14:13
W najbliższą sobotę (13.05) odbędzie się Noc Muzeów. Tego dnia na mieszkańców będzie czekać wiele atrakcji, ciekawych wydarzeń oraz dużo zwiedzania.
Miasto zaprasza na Noc Muzeów. Co się będzie działo?
Fot: Malwina Witkowska

Zwiedzanie spalarni śmieci i Pałacyku Gościnnego

Noc Muzeów to jedyna w roku noc, podczas której muzea i inne instytucje kultury udostępniają bezpłatnie swoje zasoby w godzinach wieczorowo-nocnych.

- Noc krótka, ale atrakcji dużo. Aż 20 różnego rodzaju placówek, zarówno miejskich, jak i wojewódzkich, włącza się w tym roku w Noc Muzeów. Będzie można nie tylko zwiedzać różne obiekty, ale uczestniczyć w spacerach, pokazach, koncertach, prelekcjach. Będzie dużo ciekawostek. Są też nowe instytucje, które się włączają do nocy muzeów - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Jedną z nich jest Urząd Miejski, który w tym roku udostępni zwiedzającym Pałacyk Gościnny przy ul. Kilińskiego. Zwiedzanie odbywać się będzie od godz. 18.00 do 22.00 z przewodnikiem, w grupach, co 30 minut.

- Otwarty będzie również Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Wydawałoby się, że na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z muzealnictwem, a jednak zakład przygotował atrakcje - zapowiada włodarz miasta.

Spalarnię będzie można zwiedzać od godz. 21.00 do 23.00. Na to wydarzenie obowiązują zapisy na stronie zakładu.

- Ja zawsze z każdej nocy muzeów pamiętam długie kolejki - wspomina Tadeusz Truskolaski. - Liczymy na dobrą pogodę, na dobrą frekwencję i na super wrażenia zwiedzających

Co przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru?

Największe miejskie muzeum - Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1 po raz drugi przyłączy się do Nocy Muzeów. W związku z tym, instytucja przygotowała wiele atrakcji, aby osoby, które tej szczególnej nocy mogły doświadczyć tego, czego na co dzień nie można zobaczyć, dotknąć, poczuć.

- Motywem przewodnim tegorocznej nocy jest uczczenie 160. rocznicy Powstania Styczniowego i właśnie wokół tego temu większość naszych atrakcji jest osnuta - poinformował Piotr Popławski, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru. - Wiele wydarzeń z Powstania Styczniowego rozgrywało się na Podlasiu, także w ten sposób chcemy upamiętnić tak ważną rocznicę.

W programie przygotowano zajęcia edukacyjne, pokazy grup rekonstrukcyjnych, a także możliwe będzie zwiedzanie wystawy stałej.

- Po raz pierwszy, o godz. 20.00 na zewnątrz muzeum, przygotowujemy specjalny pokaz. Pamięć o Powstaniu Styczniowym ożyje. Znany szerokiej publiczności cykl rycin Artura Grottgera zostanie ożywiony, zaprezentowany w formie animowanej - przekazał Piotr Popławski.

Muzeum Wojska z bogatą ofertą

Od 2 lat Muzeum Wojska działa w dwóch lokalizacjach - przy ul. Kilińskiego 7 i przy ul. Węglowej 3, gdzie działa park militarny.

- Jak na muzeum przystało, zbroimy się przed tą szczególną nocą - stwierdził Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku. - Jak zawsze, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy będzie nam towarzyszył w wydarzeniu, pokazując swój sprzęt wojskowy. Ściągniemy również sprzęt historyczny, będą takie pojazdy, których na co dzień nie widują - dodał.

Nowością w tym roku będzie otwarcie miejsca przyjaznego dzieciom.

- Zwiedzając muzeum przy ul. Kilińskiego, będzie można dziecko zostawić w naszej sali edukacyjnej, gdzie będą cały czas prowadzone animacje. Robimy to po to, aby pociecha nie przeszkadzała w odbiorze tego, co będziemy państwu prezentować - wyjaśnił dyrektor.

Muzeum zapewnia dwa autobusy, którymi będzie można się dostać do Parku Militarnego z ul. Branickiego (ponieważ dojazd z ul. Kilińskiego może być utrudniony z powodu odbywającego się półmaratonu). Odjazdy będą o godz. 19.30 i 20.30. Kolejną atrakcją będzie spacer historyczny "Szlakiem białostockich wodociągów". Rozpocznie się o godz. 21.00 z ul. Kilińskiego. Zakończy się przy budynku Wodociągów Białostockich.

W Parku Militarnym zobaczyć będzie można m.in. rosyjską samobieżną armato-haubicę 2s19 MSTA-S, podpaloną i porzuconą przez wojska agresora na terenie Ukrainy w 2022 r.

Przeczytaj także: Jedyna taka noc w roku. Przed nami Noc Muzeów.

LISTA WSZYSTKICH INSTYTUCJI BIORĄCYCH UDZIAŁ W NOCY MUZEÓW.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

989 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39