Michałowo zostało laureatem nagrody im. Adamowicza

2023.01.16 09:00
Gminę Michałowo do nagrody zgłosiły miasta: Kraków, Gdańsk i Wrocław za udzielanie pomocy uchodźcom na granicy z Białorusią oraz za utworzenie punktu pomocy, ratowanie życia i zdrowia, zapewnienie odzieży, ciepłych posiłków i noclegów potrzebującym.
Michałowo zostało laureatem nagrody im. Adamowicza
Fot: gdansk.pl

Laureatem nagrody im. Pawła Adamowicza została Gmina Michałowo!

Gminę Michałowo do nagrody zgłosiły miasta Kraków, Gdańsk i Wrocław za udzielanie pomocy uchodźcom na granicy z Białorusią oraz za utworzenie punktu pomocy, ratowanie życia i zdrowia, zapewnienie odzieży, ciepłych posiłków i noclegów potrzebującym.

– To duża niespodzianka i ogromne zaskoczenie, bo już sama nominacja do nagrody była dla nas dużym wyróżnieniem. Bycie laureatem nagrody im. Pawła Adamowicza jest ogromnym zaszczytem i dla mnie jako gospodarza gminy wielką dumą - powiedział burmistrz Michałowa Marek Nazarko. - Przede wszystkim jestem dumny z naszych mieszkańców, ponieważ te wartości, które niesie ze sobą Unia Europejska, a tak naprawdę niesie ze sobą człowieczeństwo, udało nam się wdrożyć w życie i po prostu je urzeczywistnić, stały się realne - dodał.

W Gdańsku podczas wyłaniania zwycięzcy, Michałowo reprezentował Konrad Sikora, zastępca burmistrza.

Podlaska gmina znalazła się wśród bardzo zasłużonych nominowanych, którymi byli: Ołeksandr Babicz (burmistrz Hola Prystan na południu Ukrainy); Wadym Bojczenko (burmistrz Mariupola); Burmistrzowie Ukrainy (Stowarzyszenie Miast Ukrainy); SOS Mediterranee, (Europejska Organizacja humanitarna).

Czym jest Nagroda im. Pawła Adamowicza?

Nagroda im. Pawła Adamowicza została ustanowiona przez miasta i regiony zrzeszone w Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), Miasto Gdańsk i Europejski Komitet Regionów.

- Jej ustanowienie jest hołdem i uznaniem dla ludzi odważnych i sprawiedliwych w przeciwdziałaniu nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, terrorowi i ksenofobii. Dla tych, którzy w swoich środowiskach promują równe szanse, w łączenie społeczne i podstawowe prawa człowieka. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją rozwijają – tak o nagrodzie mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Pierwszą laureatką nagrody im. Pawła Adamowicza została w 2021 r. prezydentka Kolonii Henriette Reker. Została nagrodzona za doskonałość i odwagę w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości w swoim mieście.

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko odbierze nagrodę 8 lutego w Brukseli na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1494 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39