Mieszkańcy dostaną 25 tys. zł na termomodernizację domu. Muszą spełnić jeden warunek

2020.02.11 17:51
Z budżetu miasta można otrzymać nawet 25 tys. zł na wykonanie termomodernizacji domu. Wysoką dotację otrzymają mieszkańcy gminy Michałowo, którzy wykonają ocieplenie i wykorzystają w elewacjach budynków tradycyjne wzory.
Mieszkańcy dostaną 25 tys. zł na termomodernizację domu. Muszą spełnić jeden warunek
Wizualizacja "Modelowe Domy Michałowa"

Burmistrz Michałowa ogłosił nabór wniosków na dotację celową z budżetu gminy na przeprowadzenie termomodernizacji budynków i lokali mieszkalnych położonych na terenie gminy Michałowo.

Główny cel? Domy mają być bardziej ekologiczne i oszczędne. Jak podkreśla michałowski magistrat, kompleksowy program na lata 2020-2024 pozwoli zmniejszyć lub uniknąć emisji pyłów i zanieczyszczeń poprzez wymianę starych kotłów i pieców na paliwo stałe oraz termomodernizację budynków.

Ale nie tylko to. Dotacja ma zmotywować mieszkańców do wykonywania elewacji z użyciem tradycyjnych wzorów i materiałów. Ma to poprawić estetykę zabudowy oraz zachęcić do utworzenia spójności krajobrazu i systemu identyfikacji wizualnej gminy.

Zgodnie z uchwałą rady miejskiej Michałowa z 2019 r. samorząd proponuje 15 tys. zł dofinansowania na docieplenie budynku mieszkalnego, do 20 tys. zł dofinansowania przy wyborze kolorystyki i co najmniej dwóch elementów z księgi wizualizacji "Modelowe Domy Michałowa", a do 25 tys. zł dofinansowania przy wykorzystaniu wszystkich elementów z księgi wizualizacji. Dotacja może stanowić środki własne przy ubieganiu się o dofinansowanie z innych źródeł.

Księgę wizualizacji "Modelowe Domy Michałowa" opracowała Fundacja Ad Rem. Charakterystyczne cechy domów w niej zawartych to drewniane szalówki z połączeniem szkła systemowego i dachy z płaskiej blachy. Kolorystyka wszystkich domów jest ściśle określona: malowana na brązowo szalówka, grafitowe obróbki blacharskie oraz okna i drzwi w kolorze ciemnoszarym. W modelowych budynkach pełno jest drewnianych detali charakterystycznych dla podlaskiego budownictwa: rzeźbione naroża, podokienniki i nadokienniki oraz okiennice.

Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Wnioski będą przyjmowane do 3 marca w przypadku budynków jednorodzinnych oraz do 17 kwietnia w pozostałych przypadkach.

Budżet na realizację programu wynosi 400 tys. zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1167 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39