Mieszkania dla absolwentów. Kto może na nie liczyć?

2023.09.19 06:47
Władze wychodzi naprzeciw młodym ludziom. Rada Miasta Białystok podjęła uchwałę w sprawie programu "Mieszkanie dla Absolwenta". Co to za inicjatywa i kto z niej skorzysta?
Mieszkania dla absolwentów. Kto może na nie liczyć?
Fot: UM Białystok

Miasto przedstawiło radnym propozycję zmian dotyczących wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok. W ten sposób chce wyjść naprzeciw potrzebom młodych białostoczan. Wprowadzenie programu „Mieszkanie dla Absolwenta” ma być dużym wsparciem dla osób, które chciałyby zostać w Białymstoku, tu pracować i się rozwijać. 

– To dobry pomysł na wparcie młodych ludzi, tak potrzebnych miastu, zwłaszcza że jest to innowacyjna na skalę kraju inicjatywa. Cieszę się, że zyskała aprobatę radnych i mam nadzieję, że będzie istotną zachętą do tego, aby w naszym mieście żyć i pracować – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Program oferuje alternatywną do komercyjnej formę zamieszkania dla młodych ludzi. Ma także zachęcać do przyjazdu tutaj, co w efekcie zwiększy potencjał wykwalifikowanej kadry w mieście - dodaje.

W ramach projektu w nowych blokach przy ul. Depowej zostaną wydzielone mieszkania. W sumie ma być ich do 93, jednak dużo zależy od zainteresowania i zgłoszeń. Z najmu na bardzo korzystnych warunkach będą studenci ostatniego roku studiów, którzy mają średnią ocen 4,75 (rekomendowani przez rektora uczelni lub upoważnioną przez niego osobę) oraz absolwenci do 35. roku życia, którzy ukończyli studia ze średnią co najmniej 4,75. Muszą być też zatrudnieni na podstawie umowę o pracę w Białymstoku.

W projekcie nie będą mogli wziąć udziału właściciele lub współwłaściciele nieruchomości. 

Chętni mogą zgłaszać się do ZMK do końca roku. Lokale będzie można wynajmować do czasu, gdy dana osoba będzie pracowała na terenie miasta (trzeba co roku to potwierdzać). Jeśli okres najmu przewyższy 10 lat, wówczas umowa zawarta z najemcą będzie przedłużona na czas nieokreślony. 

Pomysłodawcą programu "Mieszkanie dla Absolwenta" był poseł Krzysztof Truskolaski.

Wprowadzono też zmiany dotyczące gospodarowania mieszkaniami należącymi do miasta

Radni podjęli też decyzję o wprowadzeniu zmian odnośnie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem Białegostoku. Jak czytamy na stronie miasta, zadecydowali o podwyższeniu "normy powierzchniowej zajmowanego lokalu w warunkach zamieszkiwania kwalifikujących do ich poprawy, uregulowanie kwestii dotyczącej osób, wobec których sąd oddalił powództwo, o opróżnieniu lokalu opierając orzeczenie na postanowieniach art. 5 Kodeksu cywilnego, wprowadzeniu możliwości zamiany zajmowanego lokalu na lokal o większej powierzchni, rozszerzenie kręgu osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę bądź osobę, która utraciła tytuł prawny do lokalu".

Wprowadzenie zmian ma usprawnić gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi miasta i doprecyzować istniejące już przepisy dotyczące wynajmu lokali.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

897 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39