Dom

Mieszkania drożeją. Jednak Białystok na tle innych miast wciąż pozostaje tani

2023.05.30 17:19
Według "raportu pogodowego" dla rynku nieruchomości najbardziej upalnym miastem Polski pozostaje niezmiennie Warszawa, w której średnia cena za m2 mieszkania wynosi już ponad 13,2 tys. zł. Jak jest w Podlaskiem?
Mieszkania drożeją. Jednak Białystok na tle innych miast wciąż pozostaje tani
Fot: Pixabay

W Białymstoku jest w miarę tanio i stabilnie

Eksperci rankomat.pl przygotowali analizę cen mieszkań na rynku wtórnym, porównując dane z końca 2022 r. ze stawkami na koniec I kwartału 2023 r. W oparciu o nie stworzyli "nieruchomościową prognozę pogody" dla miast wojewódzkich i całych województw.

Już od kilku lat kolejność najbardziej drogich miast wojewódzkich pod względem cen mieszkań wygląda podobnie. Prowadzi Warszawa (obecnie 13,2 tys. zł/m2), następne są Gdańsk, Kraków i Wrocław, które regularnie zamieniają się miejscami. Do przekroczenia progu 10 tys. zł/m2 mieszkania z rynku wtórnego zbliża się Poznań, a pułap 9 tys. zł wkrótce przebiją Rzeszów, Lublin i Szczecin. Natomiast najbardziej przyjemny klimat cenowy ze wszystkich miast wojewódzkich mają Zielona Góra, Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski, gdzie kupujący płacą za m2 poniżej 7 tys. zł. W Białymstoku średnia cena za m2 wynosi 8,3 tys. zł.

Mimo że Warszawa cenowo jest prawie dwa razy bardziej droższa od np. od Gorzowa Wlkp., to właśnie w tym ostatnim wzrost ceny na m2 był jednym z najwyższych w kraju (+778 zł). Ceny szybko rosły także we Wrocławiu (+842 zł) i Opolu (+1075 zł). Najbardziej stabilna sytuacja panuje w Toruniu (+32 zł/m2), Białymstoku (+108 zł) i Łodzi (+181 zł).

Średnie ceny województw

Cenowa temperatura mieszkań jest nieco niższa w perspektywie całych województw. Najdroższymi są mazowieckie (11,5 tys. zł/m2), małopolskie (10,6 tys. zł) i pomorskie (9,9 tys. zł). Tuż za podium znalazło się zachodniopomorskie, gdzie ceny mieszkań są zdecydowanie niższe (7,5 tys. zł).

Najtańszymi województwami są śląskie (5,6 tys. zł), lubuskie (5,7 tys. zł) i opolskie (5,4 tys. zł). Aktualnie w całej Polsce średnia cen mieszkań wynosi 7,6 tys. zł za m2. Województwo podlaskie jest poniżej średniej, ponieważ cena za m2 waha się w okolicy 7,3 tys. zł.

W odróżnieniu od miast wojewódzkich niektóre województwa zanotowały spadki cen mieszkań między IV kw. 2022 r. a I kw. 2023 r. Najbardziej staniały stawki mieszkania z rynku wtórnego w województwach: mazowieckim (-307 zł/m2), dolnośląskim (-249 zł) i pomorskim (-233 zł). Między kwartałami były też wyraźne wzrosty cen, jak w podkarpackim (+510 zł/m2), opolskim (+311 zł) i świętokrzyskim (+305 zł).

Dąbrowa Białostocka najtańsza w Podlaskiem

Ze wszystkich większych miejscowości najdroższe ceny mieszkań mają: Zakopane (18,9 tys. zł/m2), Międzyzdroje (15,9 tys. zł) i Sopot (15,6 tys. zł). Temperatura cen mieszkań jest tam znacznie wyższa od stolicy danego województwa. Podobnie jest w śląskim i dolnośląskim, gdzie Katowice ustępują Bielsku-Białej, a Wrocław - Karpaczowi.

Jeszcze większe skrajności widać w zestawieniu cen mieszkań w poszczególnych województwach. W mazowieckim najdroższym miastem pod względem stawek za m2 mieszkania z rynku wtórnego jest Warszawa (13,2 tys. zł), a prawie trzykrotnie taniej jest w Ciechanowie (5,4 tys. zł). Podobna proporcja dotyczy Zakopanego i Trzebini, Sopotu i Malborka, Międzyzdrojów i Drawska Pomorskiego czy Karpacza i Nowej Rudy.

Nie tak duże różnice temperatur cen mieszkań panują w obrębie łódzkiego (Łódź i Bełchatów), świętokrzyskiego (Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski) czy kujawsko-pomorskiego (Toruń i Rypin). W Podlaskiem najdroższym miastem jest Białystok, w którym za m2 płacimy ponad 8,3 tys. zł, a najtańszym Dąbrowa Białostocka, w której m2 mieszkania to koszt rzędu 4,5 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1756 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39