Mieszkaniec Szczecina oszukiwał białostoczan. Podając się za policjanta wyłudzał pieniądze

2016.11.09 13:27
55-letni szczecinianin, stosując tzw. "metodę na funkcjonariusza policji", oszukiwał mieszkańców Białegostoku. Chciał nabrać 14 osób. Tylko od jednej z nich udało mu się "uzyskać" ponad 18 tys. zł.
Mieszkaniec Szczecina oszukiwał białostoczan. Podając się za policjanta wyłudzał pieniądze
Fot: pixabay.com

Prokuratura Rejonowa Białystok Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 55-letniemu Henrykowi Sz., mieszkańcowi Szczecina. Jest on oskarżony o dokonanie i usiłowanie dokonania oszustw tzw. metodą "na funkcjonariusza policji".

- Działając z innymi nieustalonymi osobami, w dniach 14 i 15 czerwca tego roku w Białymstoku oskarżony doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 18 tys. zł jedną osobę, a 13 osób usiłował doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 150 tys. zł – informuje prokurator Joanna Dąbrowska.

Henryk Sz. kontaktował się przez inną nieustaloną osobę z pokrzywdzonymi kobietami. Osoba ta dzwoniła na telefon stacjonarny. Potem oskarżony podawał się za funkcjonariusza policji, który pod pozorem prowadzenia akcji przeciw oszustom nakłaniał pokrzywdzonych do przekazania pieniędzy. Jedna z kobiet, wprowadzona w błąd przez sprawcę, zgodziła się pobrać pieniądze ze swoich kont bankowych, a następnie przekazała je oskarżonemu. Pozostałych 13 osób, które zachowały czujność, nie udało się naciągaczom oszukać.

Henryk Sz. został tymczasowo aresztowany. Za zarzucone mu czyny grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

931 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39